• 16965 marta o'qildi
Mahalliy davlat hokimiyati organlari va shahar yo‘lovchilar transportini boshqarish organlari, aholining ehtiyojlariga qarab yo‘nalish tarmoqlarini hamda shahar yo‘lovchilar transportining har xil turlarini ulardan samarali foydalanishni nazarda tutgan holda rivojlantirishni ta’minlaydilar.
• Yo‘nalishlarni tashkil etish, shu jumladan yangi yo‘nalishlar ochish va ishlab turganlarini o‘zgartirish, bekatlarni, to‘xtab o‘tish va dispetcherlik manzillarini joylashtirish erini aniqlash shahar yo‘lovchilar transportini boshqarish organi tomonidan mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan kelishgan holda amalga oshiriladi.
• Yo‘lovchilarning, shu jumladan nogironligi bo‘lgan shaxslarning va bolali yo‘lovchilarning transport vositasiga chiqishi va undan tushishining xavfsizligini ta’minlash maqsadida bekatlar va to‘xtab o‘tish manzillari hududida jihozlangan supachalar bo‘lishi lozim.
• Bekatlar va to‘xtab o‘tish manzillarida aholiga xizmatlar ko‘rsatish ob’ektlari joylashtirilishi mumkin. Bunda yo‘lovchilarning hayoti va sog‘lig‘i xavfsizligi hamda transport harakati xavfsizligi ta’minlanishi kerak.
• Bekatlar,to‘xtab o‘tish va dispetcherlik manzillari mazkur turdagi inshootlarga qo‘yiladigan sanitariya va texnika talablariga mos, zamonaviy ko‘rinishga ega bo‘lishi lozim.

• 16440 количество просмотров
Органы государственной власти на местах и органы по управлению городским пассажирским транспортом, исходя из потребностей населения, обеспечивают развитие маршрутной сети и различных видов городского пассажирского транспорта с учетом их эффективного использования.
• Организация маршрутов, в том числе открытие новых и изменение пассажирских станций, остановочных и диспетчерских пунктов осуществляются органом по управлению городским пассажирским транспортом по согласованию с органами государственной власти на местах.
• На территории пассажирских станций и остановочных пунктов должны быть оборудованные перроны для безопасной посадки и высадки пассажиров, в том числе лиц с инвалидностью и пассажиров с детьми.
• На пассажирских станциях и остановочных пунктах могут размещаться объекты оказания услуг населению. При этом должна быть обеспечена безопасность жизни и здоровья пассажиров и безопасность движения транспорта.
• Пассажирские станции, остановочные и диспетчерские пункты должны отвечать санитарным и техническим требованиям, предъявляемым к данному виду сооружений, иметь современный дизайн.