• 10500 marta o'qildi
Ko‘pchilik fuqarolar pensiya va nafaqa so‘zlarini bir xil tushuncha deb hisoblashadi. Ya’ni “nafaqa” so‘zi “pensiya” so‘zining rus tilidan tarjimasi deb tushunishadi. Aslida esa bu ikki so‘z ikki xil ma’noni anglatadi.
Pensiya — bu uni olish huquqi “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunida belgilangan shartlarga va me’yorlarga muvofiq aniqlanadigan hamda shaxslarga pensiya yoshiga to‘lish, nogironlik yoki boquvchisini yo‘qotganlik munosabati bilan beriladigan oylik pul to‘lovi.
Pensiya miqdori fuqaroning ish staji va ish haqiga muvofiq tayinlanadi.
Nafaqa — “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunida belgilangan shartlarga va me’yorlarga muvofiq davlat pensiyasini olish huquqiga ega bo‘lmagan shaxslarga nafaqa yoshiga to‘lishi, nogironlik yoki boquvchisini yo‘qotganlik munosabati bilan beriladigan oylik pul to‘lovi.

• 10499 количество просмотров
Большинство граждан считают слова пенсия и пособие одним и тем же понятием. То есть слово “пособие” понимается как перевод слова “пенсия” с русского языка. На самом деле эти два слова имеют два разных значения.
Пенсия – ежемесячная денежная выплата, право на получение которой определяется в соответствии с условиями и нормами, установленными Законом, и которая предоставляется лицам в связи с наступлением пенсионного возраста, инвалидностью или потерей кормильца.
Размер пенсии определяется в зависимости от стажа работы и заработной платы гражданина.
Пособие - ежемесячная денежная выплата, предоставляемая лицам, не обладающим правом получения государственной пенсии в соответствии с условиями и нормами, установленными Законом, в связи с наступлением пенсионного возраста, инвалидностью или потерей кормильца.