• 11542 marta o'qildi
Sanoat mulki ob’ektiga bo‘lgan huquq muallifga (hammualliflarga) yoki uning (ularning) huquqiy vorisiga (huquqiy vorislariga) tegishli bo‘ladi va patent bilan tasdiqlanadi.
Agar sanoat mulki ob’ektini bir nechta shaxs bir-biridan mustaqil ravishda yaratgan bo‘lsa, patent olish huquqi patent berish haqidagi talabnomani Vazirlikka birinchi bo‘lib topshirgan shaxsga tegishli bo‘ladi.
Muallif (hammualliflar), agar o‘zi (o‘zlari) yaratgan sanoat mulki ob’ektini boshqalar g‘ayriqonuniy o‘zlashtirib olishi natijasida bu ob’ektga talabnoma topshirilgan yoki patent olingan bo‘lsa, patent berilganligi yuzasidan nizolashish yoxud patent egasi sifatida o‘ziga (o‘zlariga) patentning o‘tkazilishini sud tartibida talab qilish huquqiga ega.
• Sanoat mulki ob’ektining patenti davlat ekspertizasi o‘tkazilganidan keyin beriladi.
• Sanoat mulki ob’ektining patenti sanoat mulki ob’ekti ustuvorligini, unga mualliflikni va patent egasining sanoat mulki ob’ektiga egalik qilish, undan foydalanish hamda uni tasarruf etishga doir mutlaq huquqini tasdiqlaydi.
Patent egasining mutlaq huquqi sanoat mulki ob’ekti ro‘yxatga olinganligi to‘g‘risidagi ma’lumotlar Vazirlikning rasmiy axborotnomasida e’lon qilingan sanadan e’tiboran amalda deb hisoblanadi.
Vazirlikka patent berish haqidagi talabnoma topshirilgan sanadan e’tiboran hisoblaganda ixtiro patenti yigirma yil mobaynida, sanoat namunasi patenti 10 yil mobaynida, foydali modelь patenti 5 yil mobaynida amal qiladi.
Ixtiro patentining amal qilishi qonunchilikda nazarda tutilgan hollarda patent egasining iltimosnomasiga binoan Vazirlik tomonidan ko‘pi bilan 5 yil muddatga uzaytirilishi mumkin. Bunday ixtiro patentining amal qilishini uzaytirish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlanadigan ma’muriy reglament bilan belgilanadi.
Sanoat namunasi patentining va foydali modelь patentining amal qilish muddati patent egasining iltimosnomasiga binoan Vazirlik tomonidan tegishincha 5 yilga hamda 3 yilga uzaytirilishi mumkin.
• Ixtiro hamda foydali modelь patenti ta’minlaydigan huquqiy muhofaza hajmi ularning formulasi bilan, sanoat namunasi patenti ta’minlaydigan huquqiy muhofaza hajmi esa buyumning (maketning, rasmning) tasvirida aks ettirilgan muhim belgilari va (yoki) ularning kombinatsiyasi (bundan buyon matnda uning muhim belgilari majmui deb yuritiladi) bilan belgilanadi.

• 10726 количество просмотров
Право на объект промышленной собственности принадлежит автору (соавторам) или его правопреемнику (правопреемникам) и удостоверяется патентом.
Если несколько лиц создали объект промышленной собственности независимо друг от друга, то право на патент принадлежит тому, кто первым подал заявку на выдачу патента в Министерство.
Автор (соавторы), на объект промышленной собственности которого в результате противоправного заимствования подана заявка либо получен патент, имеет право оспаривать выдачу патента либо потребовать передачи ему как патентообладателю патента в судебном порядке.
• Патент на объект промышленной собственности выдается после проведения государственной экспертизы.
• Патент на объект промышленной собственности удостоверяет приоритет, авторство объекта промышленной собственности и исключительное право патентообладателя на владение, пользование и распоряжение объектом промышленной собственности.
Исключительное право патентообладателя считается действующим с даты публикации сведений о регистрации объекта промышленной собственности в официальном бюллетене Министерства.
Патент на изобретение действует в течение двадцати лет, патент на промышленный образец — в течение 10 лет, патент на полезную модель — в течение 5 лет, считая с даты подачи заявки на выдачу патента в Министерство.
Действие патента на изобретение в случаях, предусмотренных законодательством, может быть продлено Министерством по ходатайству патентообладателя, но не более чем на 5 лет. Порядок продления действия патента на такое изобретение устанавливается административным регламентом, утверждаемым Кабинетом Министров Республики Узбекистан.
Действие патента на промышленный образец и патента на полезную модель может быть продлено Министерством по ходатайству патентообладателя на 5 лет и 3 года соответственно.
• Объем правовой охраны, предоставляемой патентом на изобретение и полезную модель, определяется их формулой, а патентом на промышленный образец — совокупностью его существенных признаков и (или) их комбинацией, отображенных на изображениях изделия (макета, рисунка).
• Патент на объект промышленной собственности, а также право на его получение переходят по наследству.