• 7581 marta o'qildi
• tashkilotlarning moliyaviy mablag‘lari va texnik ko‘maklashish doirasidagi mol-mulki, grantlari va boshqa beg‘araz yordami, shu jumladan safarlar, O‘zbekiston Respublikasi hududida va chet elda o‘tkaziladigan treninglar, seminarlar, konferentsiyalar bilan bog‘liq sarf-xarajatlarni qoplash;
• beg‘araz xizmatlar ko‘rsatish, ishlarni bajarish tushuniladi.
OAV tahriyatlariga:
• xorijiy davlatlar;
• xalqaro, xorijiy hukumat tashkilotlari va hukumatga qarashli bo‘lmagan tashkilotlar, ularning vakolatxonalari va filiallari;
• chet ellik qatnashchining ulushi 30 foizdan ortiq bo‘lgan xorijiy investitsiyalar jalb etilgan korxonalar;
• xorijiy fuqarolar;
• fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar;
• diniy tashkilotlar, ular yuridik shaxs — OAVning tahririyati ustav fondida qatnashgan hollar bundan mustasno;
• nomi yashirilgan shaxslar yoki taxallus ostidagi shaxslar tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri beg‘araz ko‘mak berilishiga yo‘l qo‘yilmaydi.
OAV tahririyatlari tomonidan bir yil mobaynida ko‘makning bir manbaidan olingan beg‘araz ko‘mak mablag‘lari summasi (natura ifodasida ko‘mak berilgan taqdirda — pul ifodasida qayta hisoblab chiqiladi) tahririyatning tasdiqlangan daromadlar va xarajatlar smetasiga muvofiq yillik xarajatlar umumiy summasining 35 foizidan ortiq bo‘lmasligi kerak.
OAV tahririyatlari beg‘araz ko‘mak olingan kundan boshlab 1 oy mobaynida belgilangan miqdordan ortiqcha summani ko‘maklashgan shaxsga qaytarishi shart.

• 7156 количество просмотров
• финансовые средства и имущество в рамках технического содействия, гранты и иная безвозмездная помощь организаций, в том числе оплата расходов, связанных с поездками, а также тренингами, семинарами, конференциями, проводимыми на территории Республики Узбекистан и за рубежом;
• безвозмездное оказание услуг, выполнение работ.
Не допускается предоставление напрямую редакциям СМИ безвозмездного содействия:
• иностранными государствами;
• юридическими лицами иностранных государств, их представительствами и филиалами;
• международными организациями, их представительствами и филиалами;
• юридическими лицами, в уставном фонде которых доля иностранных инвестиций составляет тридцать процентов и более;
• иностранными гражданами;
• лицами без гражданства, постоянно не проживающими в Республике Узбекистан;
• религиозными организациями, за исключением случаев их участия в уставном фонде юридического лица — редакции СМИ;
• анонимными лицами или лицами под псевдонимом.
Сумма средств безвозмездного содействия, полученного редакциями СМИ от одного источника содействия в течение года, не должна превышать 35 % от общей суммы годовых затрат в соответствии с утвержденной сметой доходов и расходов редакции.
Редакция СМИ в течение месяца со дня получения средств безвозмездного содействия обязана возвратить сумму, превышающую установленную величину, лицу, оказавшему содействие.