• 20957 marta o'qildi
Yuqori professional tayyorgarlikka va katta ish tajribasiga ega fuqarolar ham kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatda bo‘lishning belgilangan yosh chegarasiga etguniga qadar kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga qabul qilinishi mumkin.
Kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga quyidagi talablarga javob beruvchi fuqarolar kiradi:
• 30 yoshgacha bo‘lgan harbiy xizmatga majburlar va ayollar, shuningdek muddatli harbiy xizmatni o‘tagan harbiy xizmatchilar — oddiy askarlar va serjantlar tarkibi lavozimlariga;
• muqaddam kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatni o‘tagan oddiy askarlar va serjantlar tarkibidagi qirq yoshgacha bo‘lgan harbiy xizmatga majburlar — oddiy askarlar va serjantlar tarkibi lavozimlariga;
• muddatli harbiy xizmatni yoki safarbarlik chaqiruvi rezervidagi xizmatni o‘tagan va oliy ma’lumotga ega 30 yoshgacha bo‘lgan harbiy xizmatga majburlar — oddiy askarlar, serjantlar va ofitserlar tarkibi lavozimlariga;
• 17 yoshdan 23 bo‘lgan, shu jumladan o‘qishga qabul qilingan yili 17 yoshga to‘ladigan fuqarolar, shuningdek 18 yoshdan 25 yoshgacha bo‘lgan, o‘qishga qabul qilingan yili mazkur yoshga to‘lgan, ofitserlar tarkibi harbiy unvonlariga ega bo‘lmagan harbiy xizmatchilar va harbiy xizmatga majburlar, shuningdek yigirma olti yoshgacha bo‘lgan hamda oliy harbiy ta’lim muassasalarida o‘qish istagini bildirgan O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim muassasalarining talabalari — oliy harbiy ta’lim muassasalarining kursantlari lavozimlariga;
• 40 yoshgacha bo‘lgan rezervdagi va zaxiradagi ofitserlar — ofitserlar tarkibi lavozimlariga.
Kontrakt bo‘yicha harbiy xizmatga kirayotgan fuqarolar majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tadilar.
Fuqarolar harbiy xizmat nazarda tutilgan vazirlik va idora bilan harbiy xizmatni o‘tash to‘g‘risida kontrakt tuzadilar.

• 21984 количество просмотров
На военную службу по контракту могут приниматься также граждане, имеющие высокую профессиональную подготовку и значительный опыт деятельности, до достижения ими установленного предельного возраста пребывания на военной службе по контракту.
На военную службу по контракту поступают граждане, отвечающие следующим требованиям:
• военнообязанные и лица женского пола, а также военнослужащие, отслужившие срочную военную службу, в возрасте до 30 лет — на должности рядового и сержантского составов;
• военнообязанные рядового и сержантского составов в возрасте до 40 лет, ранее проходившие военную службу по контракту, — на должности рядового и сержантского составов;
• военнообязанные в возрасте до 30 лет, отслужившие срочную военную службу или службу в МПР и имеющие высшее образование, — на должности рядового, сержантского и офицерского составов;
• граждане в возрасте от 17 до 23 лет, включая тех, кому 17 лет исполняется в год зачисления на учебу, а также военнослужащие и военнообязанные в возрасте от 18 до 25 лет, достигшие указанного возраста в год зачисления на учебу, не имеющие воинских званий офицерского состава, а также студенты высших образовательных учреждений Республики Узбекистан в возрасте до 26 лет, и изъявившие желание обучаться в высших военных образовательных учреждениях, — на должности курсантов высших военных образовательных учреждений;
• офицеры резерва и запаса в возрасте до 40 лет — на должности офицерского состава.
Граждане, поступающие на военную службу по контракту, проходят обязательное медицинское освидетельствование.
Контракт о прохождении военной службы заключается гражданами с министерством и ведомством, в котором предусмотрена военная служба.