• 10131 marta o'qildi
"2022 — 2026-yillarida Buxoro viloyatida turizm sohasini yanada rivojlanitrish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori qabul qilindi. (28.09.2022-yildagi 543-sonli)
Qarorga muvofiq, Buxoro viloyatidagi 800 dan ziyod madaniy ob’ektlarni birma-bir restavratsiya qilish bilan bog‘liq chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Buxoro shahrida «Street Food» gastronomik ko‘chasi tashkil etiladi va gastronomik ko‘chani tashkil qilish uchun mo‘ljallangan ko‘cha va er maydonlarini tadbirkorlarga muayyan muddatga o‘rnatilgan tartibda vaqtinchalik ijaraga berish choralari ko‘riladi
«Qadimgi Poykent» arxeologiya merosi ob’ektini muhofaza qilish, tadqiq etish, muzeylashtirish choralari ko‘rilib, arxeologiya parki yaratiladi. Buxoro davlat muzey qo‘riqxonasi hamda Buxoro viloyat axborot kutubxona markazi fondidagi noyob va alohida qiymatga ega bo‘lgan nashrlarni alohida kollektsiya holida Buxoroda saqlanadi va muhofaza qilinadi.
Buxoro davlat muzey qo‘riqxonasi hamda Buxoro viloyat axborot kutubxona markazi fondidagi qo‘lyozmalar, noyob va alohida qiymatga ega bo‘lgan nashrlarni tahlil qilgan xolda, YuNESKOning «Jahon xotirasi» ro‘yxatiga kiritilishi bo‘yicha zarur choralarning ko‘riladi.
Buxoro viloyati hokimligi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi, Qurilish vazirligi bilan birgalikda «Turizm mahallasi», «Turizm ovuli», «Turizm qishloqlari»ning ichki yo‘llari, ichimlik suvi va boshqa infratuzilma ob’ektlarini ta’mirlash ishlarini keyingi yillardagi «Obod qishloq» va «Obod mahalla» dasturlariga kiritiladi hamda uning doirasida tegishli chora-tadbirlar amalga oshiriladi.
Qarorga asosan, 2026-yilga qadar Buxoro viloyatida turizm sohasini rivojlantirishning maqsadli ko‘rsatkichlari qo‘yidagicha:

• 9693 количество просмотров
Принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию сферы туризма в Бухарской области в 2022-2026 годах». (№ 543 от 28.09.2022)
В соответствии с постановлением, более 800 объектов культуры в Бухарской области будут поочередно реставрированы.
В городе Бухара будет создана гастрономическая улица «Street Food», также будут приняты меры по временной сдаче в аренду предпринимателям на определенный срок улиц и земельных участков, предназначенных для создания "гастрономической улицы".
Будут приняты меры по охране, исследованию и музеизации археологического наследия «Древний Пайкент», также будет создан археологический парк.
Издания, представляющие уникальную ценность в фонде Бухарского государственного музея и Бухарского областного информационно-библиотечного центра, будут хранится в Бухаре как отдельная коллекция.
Путем проведения анализа рукописей, редких и ценных изданий в фондах Бухарского государственного музея и Бухарского областного информационно-библиотечного центра будут приняты необходимые меры для включения их в список ЮНЕСКО «Память мира».
Правительство Бухарской области совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности и Министерством строительства в ближайшие годы отремонтирует внутренние дороги, питьевую воду и другие объекты инфраструктуры «Туристической махалли», «Туристического хутора», «Туристической деревни». В последующем данные мероприятия будут включены в программы «Обод кишлок» и «Обод махалля», в рамках которых будут реализованы соответствующие меры.
Согласно постановлению, до 2026 года целевые показатели развития туризма в Бухарской области будут выглядеть следующим образом: