• 11325 marta o'qildi
Samarqand viloyatining turizm va transport salohiyatidan samarali foydalanish, viloyatni “Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” kontseptsiyasi asosida rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident qarori (PQ–455-son, 24.12.2022-y.) qabul qilindi
Qarorga muvofiq, “Samarqand – Yangi O‘zbekistonning turizm darvozasi” targ‘ibot kampaniyasi yo‘lga qo‘yiladi.
2026-yil 1 yanvargacha tadbirkorlar:
• 4 yulduzli va undan yuqori toifagali mehmonxona uchun zarur tovarlarni olib kirganda bojxona bojini to‘lashdan;
• Samarqand turistik markazida qurilish uchun “vaqtincha olib kirish” bojxona rejimiga olib kiriladigan uskunalar uchun davriy bojxona to‘lovlarini to‘lashdan ozod etiladi.
2023-yilning 1-choragida Samarqand shahrida “Aviation & Logistics Forum” II xalqaro aviatsiya forumi o‘tkaziladi.
Samarqand turistik markazi hududida chet ellik shaxslar uchun boj olinmaydigan savdo do‘konlari tashkil etiladi.
2023-yil 1 sentyabrgacha shaharlararo va xalqaro avtobus qatnovlari axborot texnologiyalari orqali yo‘lga qo‘yiladi. Mazkur tizimda:
• chiptalarni “Uzbus” platformasida xarid qilish tartibi;
• avtobuslarga GPS qurilmalarini o‘rnatish hamda monitoring qilish bo‘yicha yagona platforma yaratiladi.
2023-yil 1 fevralgacha Aeroportda turizm axborot markazi tashkil qilinadi.
Ma’lumot uchun, BMTning Butunjahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyaning navbatdagi 25-sessiyasini Samarqand shahrida o‘tkazish belgilangan.

• 10821 количество просмотров
Принято Постановление Президента «О дополнительных мерах по эффективному использованию туристического и транспортного потенциала Самаркандской области, развитию области на основе Концепции «Самарканд – туристические ворота Нового Узбекистана» (ПП №455 от 24.12.2022 года)
В соответствии с Постановлением, будет запущена разъяснительная  кампания «Самарканд – туристические ворота нового Узбекистана».
Cубъекты предпринимательства до 1 января 2026 года освобождаются:
• от уплаты таможенной пошлины при ввозе необходимых товаров для отеля категории 4 звезды и выше;
• от уплаты периодических таможенных платежей за специальное оборудование, ввозимое под таможенный режим «временный ввоз» для строительства объектов на территории Самаркандского туристического центра.
В 1 квартале 2023 года в городе Самарканде состоится II Международный авиационный форум «Aviation & Logistics Forum».
На территории Самаркандского туристического центра будут созданы магазины беспошлинной торговли для иностранных лиц.
До 1 сентября 2023 года поручено создать систему, направленную на налаживание посредством информационных технологий автобусных (микроавтобусных) сообщений на междугородних и международных направлениях. При этом, в системе будет предусмотрено следующее:
• порядок покупки билетов через платформу «Uzbus»;
• будет создана единая платформа для установки и мониторинга GPS-устройств на автобусах.
До 1 февраля 2023 года в аэропорту будет создан туристский информационный центр.
Для информации, Всемирная туристская организация ООН наметила  проведение очередной 25-й сессии Генеральной Ассамблеи в городе Самарканде