• 6185 marta o'qildi
Sovuq suv hisoblagichini o‘rnatish uchun vakolatli organga murojaat qilishim kerak, buni uyimdan chiqmasdan amalga oshira olamanmi, ya’ni onlayn rejimda?
Albatta buni uyingizdan chiqmasdan turib amalga oshirsangiz bo‘ladi. Buning uchun ariza beruvchi YaIDXPda ro‘yxatdan va/yoki avtorizatsiyadan o‘tadi va so‘rov yuboradi.
Suv ta’minoti korxonasi 5 ish kun mobaynida talabgor bilan kelishilgan vaqtda, uning ishtirokida tegishli dalolatnoma tuzgan holda hisobga olish uskunasini echib olishi va/yoki o‘rnatib berishi va tamg‘alashi kerak. Hamda dalolatnomaning bir nusxasini talabgorda qoldirishi kerak. Xizmat bepul.
O‘tgan oy gaz uchun bir necha oy oldindan to‘laganman, telefonimdan qarz va oldindan to‘lovlar haqida qanday ma’lumot olsam bo‘ladi?
Gaz ta’minoti bo‘yicha qarzdorlikni yoki oldindan to‘lovni hisoblash uchun YaIDXPdan ro‘yxatdan o‘tib yuqoridagi mazmunda so‘rov yuborsangiz kifoya. Xizmat narxi bepul, sizdan ushbu xizmatni ko‘rsatish uchun xech qanday xujjat talab etilmaydi va xizmat avtomatik muddatda amalga oshiriladi.
Men elektron raqamli imzo olmoqchiman, buni qanday qilishim mumkin?
Ariza beruvchi YaIDXPda ro‘yxatdan va/yoki avtorizatsiyadan o‘tadi.
Tegishli maydonga shaxsiy telefon raqami kiritiladi va arifmetik amal bajariladi.
Tegishli hudud va tuman tanlanadi. Shaxsiy telefon raqamiga kelgan tasdiqlash kodi kiritiladi.
Hujjatlar ilova qilinadi hamda ERI kaliti paroli o‘ylab topiladi. So‘rov bilan tanishiladi va imzolanadi.
Xizmat uchun BHM 7% miqdorida (21.000 so‘m) to‘lov amalga oshiriladi.
*ERI kalitidan foydalanish uchun shaxsiy kompьyuterga “E-imzo” dasturi o‘rnatilishi zarur.
Biz kvartirani ijaraga oldik, endi qanday qilib ijara shartnomasini soliq organlarida ro‘yxatdan o‘tkazishimiz mumkin?
Ariza beruvchi YaIDXPda avtorizatsiyadan o‘tadi va ijaraga beruvchi sifatida ma’lumotlarni to‘ldiradi.
Ijaraga beruvchi ijaraga oluvchiga ijara shartnomasi loyihasi uchun identifikatsiya kodini beradi yoki ijaraga oluvchining o‘zi "Ariza (loyihani) tekshirish" orqali kodni olishi mumkin.
Ijaraga oluvchi shartnoma loyihasini identifikatsiya kodi yordamida tasdiqlash orqali arizani davom ettiradi va arizani jo‘natadi.
Ijara shartnomasi avtomatik ravishda tuziladi va ro‘yxatdan o‘tgan shartnomani yuklab olish imkoniyati yaratiladi.
Xizmat narxi mutlaqo bepul, xizmat ko‘rsatish muddati bir zumda.
Ixtirolarga patent berish bo‘yicha qaysi organ vakolatli hisoblanadi va buning uchun qanday hujjatlar talab qilinadi?
Ixtirolarga patent berish bo‘yicha Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk agentligi vakolatli hisoblanadi.
Kerakli bo‘ladigan xujjatlar:
• ixtiro muallif(lar)i va nomiga patent berilishi so‘ralayotgan shaxs, shuningdek ularning yashash yoki turar joyi ko‘rsatilib, patent berilishi so‘ralgan ariza;
• ixtironing uni amalga oshirish uchun etarli bo‘lgan darajada to‘liq bayon etilgan tavsifi;
• ixtiro mohiyatini aks ettiruvchi va uning tavsifiga to‘la muvofiq bo‘lgan ixtiro formulasi;
• ixtiro mohiyatini tushunish uchun zarur bo‘lsa, chizmalar va boshqa materiallar;
• referat;
• talabnomaga belgilangan miqdorda boj to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat yoki boj to‘lashdan ozod qilish yoxud uning miqdorini kamaytirish uchun asos bo‘luvchi hujjat ilova qilinadi.

• 5302 количество просмотров
Мне нужно подать заявление в подведомственный орган для установки счётчика холодной воды, могу ли я это сделать не выходя из дома, т.е. в режиме онлайн?
Да, можете это осуществить не выходя из дома. Для этого вам требуется пройти регистрацию на Едином Портале Интерактивных Государственных Услуг и отправить запрос на установку прибора учёта (счётчика) холодной воды.
В течение 5 рабочих дней водоснабжающая организация по согласованию с заявителем  установить прибор учета, составить соответствующий акт с участием заявителя и опломбировать. Данная услуга является бесплатной, также с вас не требуются никакие документы для оказания данной услуги.
В прошлом месяце я оплатила за газ за несколько месяцев вперед, как мне получить информацию о задолженности и предоплатах со своего телефона?
Получить информацию о предварительном расчете задолженности либо предоплаты по газоснабжению можно пройдя регистрацию в едином портале интерактивных государственных услуг и направив соответствующий запрос. Срок оказания услуги автоматический, при этом не требуется никаких документов и не взимается плата.
Хочу получить электронную цифровую подпись, как мне это сделать?
Для получения ЭЦП вам следует выполнить следующие действия:
• Пройти регистрацию и/или авторизацию на ЕПИГУ.
• Ввести свой личный номер телефона в соответствующее поле и выполнить арифметическое действие.
• Выбрать регион и район. Код подтверждения высланный на номер телефона ввести в соответствующее поле.
• Прикрепить соответствующие документы и ввести пароль ЭЦП, придуманный самим заявителем. Заявитель ознакамливается с введенными данными и отправляет запрос.
• Для использования ключа ЭЦП на персональном компьютере должно быть установлено программное обеспечение для электронной подписи (E-IMZO)
Срок оказания услуги составляет в течение одного рабочего дня. Услуга является платной: 7% от БРВ (БРВ составляет триста тысяч суммов)
Мы сдали квартиру в аренду, теперь как можем зарегистрировать договор аренды в налоговых органах?
Заявитель авторизуется на едином портале интерактивных государственных услуг и заполняет данные в качестве арендодателя.
Арендодатель передает арендатору Идентификационный код для проекта договора или арендатор сам может получить Код через "Проверка заявки (проекта)".
Арендатор продолжает заявку подтверждая проект договора посредством идентификационного кода и направляет заявку.
Автоматически формируется договор аренды и предоставляется возможность скачать зарегистрированный договор.
Услуга является бесплатной и оказывается мгновенно.
Какой орган является компетентным органом по выдаче патента на изобретения и какие документы для этого требуются?
Компетентным органом по выдаче патентов на изобретения является Агентство по интеллектуальной собственности при Министерстве юстиции Республики Узбекистан.
Требуемыми документами являются:
• заявление о выдаче патента с указанием автора (соавторов) изобретения и лица, на имя которого необходимо выдать патент, а также их местожительство или местонахождение;