• 32545 marta o'qildi
• har bir shaharcha, qishloq, ovulda, shuningdek, shaharlar, shaharchalar, qishloqlar hamda ovullardagi har bir mahallada aholi, ayniqsa, bolalar va yoshlar o‘rtasida sport bilan shug‘ullanishni ommalashtirish, ommaviy sport turlari va sog‘lom turmush tarzini yuritishga keng jalb etish borasida keng ko‘lamli ishlarni tashkil etish, ularni sport bilan muntazam ravishda shug‘ullanishga jalb etish, sport ta’limi tizimini takomillashtirish va raqamlashtirish, sport turlari bo‘yicha yuqori natijalarga ega sportchilar zaxirasini yaratish;
• sport infratuzilmasini rivojlantirish, shu jumladan, qishloq va chekka hududlarda sport ob’ektlarini ko‘paytirish, sport marketingini rivojlantirish, sport ob’ektlarini davlat-xususiy sheriklik asosida samarali boshqarish hamda sohani bosqichma-bosqich to‘liq raqamlashtirish, nodavlat sport ob’ektlari va muassasalari tarmog‘ini kengaytirish, ularni davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash;
• mamlakatimizda professional sportni, shu jumladan, jamoaviy, qishki va ekstremal sport turlarini rivojlantirish, ilg‘or xalqaro tajribani hisobga olgan holda, sport tayyorgarligi jarayoniga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish, barcha sport turlari bo‘yicha milliy chempionatlar darajasi va sifatini oshirish, xalqaro va mintaqaviy musobaqalar tashkil etish, nosog‘lom sportga qarshi tizimli choralar ko‘rishni ta’minlash;
• Olimpiya va Paralimpiya, Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari, jahon, Osiyo va Paraosiyo chempionatlari va boshqa xalqaro musobaqa va turnirlarda muvaffaqiyatli ishtirokini ta’minlash uchun istiqbolli sportchlarni tayyorlash;
• paralimpiya harakatini rivojlantirish, shu jumladan, jismoniy imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslarga sport bilan shug‘ullanish uchun shart-sharoitlarni kengaytirish, infratuzilma yaratish, iqtidorli sportchilarni saralab olish (selektsiya ishlarini amalga oshirish) va professional sportga yo‘naltirish, malakali mutaxassislarni tayyorlash.
Shuningdek, O‘zbekiston Milliy olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston Milliy paralimpiya qo‘mitasi, sport federatsiyalari (assotsiatsiyalari) hamda jismoniy tarbiya va sport sohasida boshqa nodavlat notijorat tashkilotlar faoliyatini rivojlantirishga ko‘maklashadi.
Vazirlik tarkibiga quyidagi OTMlar kiradi:
• O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti hamda uning Nukus va Farg‘ona filiallari;
• «Rossiya davlat jismoniy tarbiya, sport, yoshlar va turizm universiteti» federal davlat byudjeti oliy ta’lim muassasasining Samarqand filiali;
• Jismoniy tarbiya va sport bo‘yicha mutaxassislarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti hamda uning Nukus, Samarqand va Farg‘ona filiallari.
O‘zbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirligining yagona ishonch telefoni: +998-55 520-90-07;

• 32546 количество просмотров
В соответствии с Положением, Министерство развития спорта подчиняется Кабинету Министров Ресублики Узбекистан и обеспечивает реализацию единой государственной политики в области спорта.
Основными задачами Министерства являются:
• организация широкомасштабных мероприятий в каждом городе, селе, а также в каждом микрорайоне городов и поселков по популяризации спорта среди населения, особенно детей и молодежи, привлечению их к массовым физкультурно-спортивным и здоровый образ жизни, привлечение их к регулярным занятиям спортом, совершенствование и цифровизация системы спортивного образования, создание резерва спортсменов с высокими результатами в спорте;
• развитие спортивной инфраструктуры, в том числе увеличение количества спортивных объектов в сельской и отдаленной местности, развитие спортивного маркетинга, эффективное управление спортивными объектами на основе государственно-частного партнерства и поэтапная полная цифровизация отрасли, расширение сети негосударственных государственные спортивные сооружения и учреждения, их государственная поддержка;
• развитие в нашей стране профессионального спорта, в том числе командного, зимнего и экстремального, с учетом передового мирового опыта, внедрение современных технологий в процесс спортивной подготовки, повышение уровня и качества национальных первенств по всем видам спорта, организация международных и региональных соревнований;
• подготовка перспективных спортсменов для успешного участия в Олимпийских и Паралимпийских, Азиатских и Паразиатских играх, чемпионатах мира, Азиатских и Паразиатских чемпионатах, других международных соревнованиях и турнирах.
Министерство также содействует развитию деятельности Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана, спортивных федераций и ассоциаций, других негосударственных некоммерческих организаций в области физической культуры и спорта.
В состав Министерства входят следующие вузы:
• Узбекский государственный университет физической культуры и спорта и его филиалы в Фергане и Нукусе;
• филиал Федерального государственного бюджетного образовательного учреждения высшего образования «Российский государственный университет физической культуры, спорта, молодежи и туризма» в городе Самарканде.
• Институт переподготовки и повышения квалификации специалистов физической культуры и спорта и его филиалы в Нукусе, Самаркандсе и Фергане.