• 6361 marta o'qildi
Quyidagilar 2022 — 2024-yillarda sport kurashlarining olimpiya turlarini (erkin kurash va yunon-rum kurashi) rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlari etib belgilan:
• sport kurashlarini aholi o‘rtasida keng targ‘ib qilish, iqtidorli sportchilarni, shu jumladan sportchi ayollarni aniqlash, tanlash va saralash (selektsiya) hamda ularni professional sportchilar sifatida tayyorlashning yangi tizimini yo‘lga qo‘yish;
• xotin-qizlarning sport kurashlari bilan shug‘ullanishi va professional sportchi bo‘lishi uchun ularni jalb qilish bo‘yicha keng tashkiliy-amaliy va targ‘ibot-tashviqot ishlarini amalga oshirish;
• sportchilarni zamonaviy ilmiy-metodik tavsiyalar asosida tayyorlash orqali o‘quv-mashq jarayonini tashkil qilish, ularning nazariy tayyorgarlik va texnik-taktik ko‘nikmalarini takomillashtirish, professional mahoratini shakllantirish, bu borada natijador xorijiy trenerlar, hakamlar va mutaxassislarni taklif qilish; va boshqalar
Sport kurashlarining olimpiya turlarini 2022 — 2024-yillarda kengroq rivojlantirish dasturi.
2023-yildan har yili an’anaviy tarzda sport kurashlari bo‘yicha erkaklar va ayollar jamoalari o‘rtasida navbatma-navbat respublikaning barcha hududlarida (olimpiya va xalqaro vazn toifalari bo‘yicha):
• yoshlar o‘rtasida Prezident sovrini uchun xalqaro sport musobaqalari;
• o‘smirlar o‘rtasida “Uzbekistan-Grand Prix” xalqaro sport musobaqalari;
• kattalar o‘rtasida “New Uzbekistan” xalqaro sport musobaqalari;
• Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi va Favqulodda vaziyatlar vazirligi tizimida “Vazir kubogi”, Davlat xavfsizlik xizmati tizimida “Rais kubogi”, Milliy gvardiya tizimida “Qo‘mondon kubogi”, mahalliy davlat hokimiyati organlari tizimida “Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi kubogi”, “Viloyat hokimi kubogi” va “Toshkent shahri hokimi kubogi” musobaqalari o‘tkaziladi.
2023-yildan boshlab:
• sport maktablari, olimpiya va paralimpiya sport turlariga tayyorlash markazlarida sport kurashlarining kamida bitta turi bo‘yicha, shuningdek, ixtisoslashtirilgan sport maktablarida sport kurashlarining ikkita turi bo‘yicha sektsiya va bo‘limlar tashkil etsin. Bunda, mazkur sektsiya va bo‘limlarni tashkil qilishga sobiq bolalar-o‘smirlar sport maktablari va ularning filiallarini maqbullashtirish va ular xodimlarini qisqartirish natijasida bo‘shab qolgan byudjet mablag‘lari yo‘naltiriladi;
• sport kurashlari bo‘yicha O‘zbekiston chempionatlari va kuboklari g‘oliblari va sovrindorlarining (1 — 3-o‘rinlar), qoida tariqasida, birinchi navbatda xalqaro sport musobaqalari va o‘quv-mashg‘ulot yig‘inlarida ishtirok etishini ta’minlasin;
• sport kurashlari bo‘yicha O‘zbekiston milliy terma jamoalari va ularning zaxira tarkiblarining mahalliy sportchilardan shakllantirilishiga alohida e’tibor qaratsin; va boshqalar

• 5933 количество просмотров
В целях популяризации спортивной борьбы как олимпийского вида спорта, совершенствования системы отбора спортсменов из числа молодежи, обеспечения достижения национальными сборными командами высоких результатов в престижных спортивных соревнования было принято постановление Президента Республики Узбекистан №ПП-336 от 29.07.2022г.
Определить основными направлениями развития олимпийских видов спортивной борьбы (вольная борьба и греко-римская борьба) в 2022 - 2024 годах:
• широкую пропаганду спортивной борьбы среди населения, внедрение новой системы выявления, выбора и отбора (селекции) талантливых спортсменов, в том числе женщин-спортсменов, и подготовки их как профессиональных спортсменов;
• проведение широкой организационно-практической и пропагандистской работы по привлечению женщин к занятиям спортивной борьбой и их становлению профессиональными спортсменами;
• организацию учебно-тренировочного процесса по подготовке спортсменов на основе современных научно-методических рекомендаций, совершенствование их теоретической подготовки и технико-тактических навыков, формирование профессионального мастерства, привлечение показавших высокие результаты зарубежных тренеров, судей и специалистов в этой области; и другие.
Программа более широкого развития олимпийских видов спортивной борьбы на 2022 - 2024 годы.
Начиная с 2023 года ежегодно среди мужских и женских команд по спортивной борьбе во всех регионах республики (в олимпийской и международной весовых категориях) поочередно будут проводиться:
• международные спортивные соревнования за приз Президента Республики Узбекистан среди молодежи;
• международные спортивные соревнования «Uzbekistan-Grand Prix» среди юниоров;
• международные спортивные соревнования «New Uzbekistan» среди взрослых;
• соревнования «Кубок министра» в системе Министерства обороны, Министерства внутренних дел и Министерства по чрезвычайным ситуациям, «Кубок председателя» в системе Службы государственной безопасности, «Кубок командующего» в системе Национальной гвардии, «Кубок Председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан», «Кубок хокима области» и «Кубок хокима города Ташкента» в системе органов государственной власти на местах.
Начиная с 2023 года поручено:
• создать секции и отделения не менее чем по одному виду спортивной борьбы в спортивных школах, центрах подготовки к олимпийским и паралимпийским видам спорта, а также по двум видам спортивной борьбы - в специализированных спортивных школах. При этом на создание секций и отделений направляются бюджетные средства, освободившиеся в результате оптимизации бывших детско-юношеских спортивных школ и их филиалов и сокращения их персонала;
• обеспечить участие победителей и призеров чемпионатов и кубков Узбекистана по спортивной борьбе (1 - 3 места), как правило, в первую очередь в международных спортивных соревнованиях и учебно-тренировочных сборах;
• уделить особое внимание формированию национальных сборных команд Узбекистана по спортивной борьбе и их резервных составов из отечественных спортсменов; и другое.