• 8354 marta o'qildi
“Ijtimoiy sheriklik hamda jamoatchilik nazoratini amalga oshirish mexanizmlarini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Hukumat qarori (208-son, 22.04.2022-y.) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2022-yil 1 dekabrgacha e-ngo.uz elektron portalida ijtimoiy sheriklik va jamoatchilik nazoratini amalga oshirishning quyidagi mexanizmlari joriy etiladi:
• NNTlar tomonidan dasturlar ishlab chiqishda qatnashish, ularning ijrosini monitoring qilish, monitoring natijasi bo‘yicha ko‘rib chiqilishi majburiy bo‘lgan hujjatni, qonunchilik hujjatlari loyihalariga oid takliflarni mas’ul davlat organlariga kiritish;
• NNTlarning dasturlar yuzasidan bergan takliflarini ko‘rib chiqish natijalarini elektron portalga joylashtirish;
• NNTlarning jamoatchilik nazorati yakunlari bo‘yicha tayyorlagan hujjatlarini davlat organlariga yuborish va ularni ko‘rib chiqish natijalarini e’lon qilish.
2023-yil 1 yanvardan quyidagilar davlat organlari va tashkilotlari tomonidan elektron portalga majburiy joylashtiriladi:

• 8359 количество просмотров
Принято Постановление Правительства «О мерах по дальнейшему совершенствованию механизмов социального партнерства и осуществления общественного контроля» (№208 от 22.04.2022 года
Согласно Постановлению, до 1 декабря 2022 года на электронном портале e-ngo.uz будут внедрены следующие механизмы осуществления социального партнерства и общественного контроля:
• участие ННО в разработке программ, мониторинг их исполнения, внесение в ответственные государственные органы документа, подлежащего рассмотрению по результатам мониторинга, предложений по законопроектам;
• размещение на электронном портале результатов рассмотрения предложений ННО по программам;
• направление в государственные органы подготовленных ННО документов по итогам общественного контроля и опубликование результатов их рассмотрения.
С 1 января 2023 года государственные органы и организации в обязательном порядке размещают на электронном портале: