Ta’lim, ilm-fan, sport hamda sog‘liqni saqlash sohasida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash borasidagi vazifalar
15055 marta o'qildi
Ta’lim, ilm-fan, sport hamda sog‘liqni saqlash sohasida xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlarni ta’minlash maqsadida quyidagi tadbirlar amalga oshiriladi:
uzluksiz ta’lim tizimini rivojlantirish, xotin-qizlar va erkaklarni butun umr davomida o‘qishga bo‘lgan imkoniyatlarini rag‘batlantirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj xotin-qizlarni oliy ta’lim bilan qamrab olinishini kengaytirish;
xotin-qizlarni ilmiy faoliyatga keng jalb qilish, ularning zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga asoslangan dasturiy ishlanmalarini, innovatsion g‘oyalarini, ixtirochilik, ratsionalizatorlik faoliyatini qo‘llab-quvvatlash;
zamonaviy pedagogik texnologiyalar va uslublarni hisobga olgan holda maktabgacha ta’lim, umumiy o‘rta, o‘rta maxsus, oliy ta’lim muassasalarining o‘quv dasturlariga gender mavzusini joriy etish orqali fuqarolarning genderga oid savodxonligini yuksaltirish;
ehtiyoji yuqori bo‘lgan sohalarda mahalliy va xorijiy ta’lim muassasalariga o‘qishga va malaka oshirishga xotin-qizlarni jalb qilish;
mavjud va kelajakda yaratiladigan maktab darsliklari, o‘quv-uslubiy materiallar va boshqa nashrlarning jins bo‘yicha kamsitishga yo‘l qo‘ymaslik printsipiga muvofiq gender ekspertizadan o‘tkazish amaliyotini yo‘lga qo‘yish;
ijtimoiy himoyaga muhtoj, notinch oilalardan bo‘lgan xotin-qizlarni ta’lim olishiga ko‘maklashish va ularni kasbga yo‘naltirish;
maktabgacha ta’lim, umumiy o‘rta ta’lim, sog‘liqni saqlash hamda erkaklar ulushi kam bo‘lgan boshqa sohalarga ayollar bilan teng ravishda erkaklarni jalb qilishga doir faoliyatni qo‘llab-quvvatlash;
xotin-qizlar va erkaklarning oilani rejalashtirish borasidagi tibbiy madaniyatini oshirish, zarur axborot va xizmatlarga erkin hamda teng ravishda ega bo‘lishini ta’minlash, oilani rejalashtirishda ularning shaxsiy hayotiga uchinchi shaxslarning aralashishiga yo‘l qo‘ymaslikni qo‘llab-quvvatlash;
hududlarda, ayniqsa qishloq joylarida xotin-qizlar va erkaklarga ko‘rsatiladigan tibbiy-ijtimoiy xizmatlar sifatini oshirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarni qo‘llab-quvvatlash, ular o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini yuksaltirish;
ijtimoiy ahamiyatli va yuqumli kasalliklarga duchor bo‘lgan bemorlarni qo‘llab-quvvatlash;
ta’lim, ilm-fan, sport hamda sog‘liqni saqlash sohalarida xotin-qizlar va erkaklar o‘rtasidagi tafovutlarni tahlil qilish, bu borada ilmiy, amaliy hamda fundamental tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash;
xotin-qizlar va erkaklarning tibbiy madaniyatini oshirish, ularning reproduktiv salomatligini mustahkamlash, yaqin qarindoshlar o‘rtasidagi nikohlarni oldini olish, jins bo‘yicha bevosita va bilvosita kamsitishlarning oldini olishda davlat organlari, nodavlat notijorat tashkilotlari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari o‘rtasidagi ijtimoiy sheriklikni mustahkamlash.

• 15023 количество просмотров
В целях обеспечения равных прав и возможностей женщин и мужчин в сфере образования, науки, спорта и здравоохранения будут приняты следующие меры:
1. развитие системы непрерывного образования, поощрение возможности обучения женщин и мужчин на протяжении всей жизни, расширение охвата женщин, нуждающихся в социальной защите, высшем образовании;
2. широкое привлечение женщин к научной деятельности, поддержка разработки ими программного обеспечения на основе современных информационных и коммуникационных технологий, инновационных идей, изобретательской, рационализаторской деятельности;
3. повышение гендерной грамотности граждан путем внедрения гендерной тематики в учебные программы дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, высших учебных заведений с учетом современных педагогических технологий и методов;
4. привлечение женщин к обучению и обучению в местных и зарубежных учебных заведениях по востребованным направлениям;
5. установить практику гендерной экспертизы в соответствии с принципом недискриминации по половому признаку в существующих и будущих школьных учебниках, методических пособиях и других изданиях;
6. содействие образованию и профессиональной ориентации женщин из неблагополучных семей, нуждающихся в социальной защите;
7. поддержка равного участия мужчин и женщин в дошкольном образовании, общем среднем образовании, здравоохранении и других сферах, где доля мужчин невелика;
8. повышать медицинскую культуру женщин и мужчин в области планирования семьи, обеспечивать свободный и равный доступ к необходимой информации и услугам, поддерживать предотвращение вмешательства третьих лиц в их частную жизнь при планировании семьи;
9. повышение качества медико-социального обслуживания женщин и мужчин в регионах, особенно в сельской местности, поддержка семей, нуждающихся в социальной защите, пропаганда среди них здорового образа жизни;
10. сопровождение больных с социально значимыми и инфекционными заболеваниями;
11. анализ различий между женщинами и мужчинами в сферах образования, науки, спорта и здравоохранения, поддержка научных, практических и фундаментальных исследований в этой области;
12. повышение медицинской культуры женщин и мужчин, укрепление их репродуктивного здоровья, предотвращение браков между близкими родственниками, укрепление социального партнерства между государственными органами, общественными организациями и другими институтами гражданского общества в предотвращении прямой и косвенной гендерной дискриминации.