• 18216 marta o'qildi
Voyaga etmagan shaxsga ayblov e’lon qilish vaqtida himoyachi bilan bir qatorda voyaga etmagan shaxsning qonuniy vakili ham ishtirok etadi.
• Voyaga etmagan gumon qilinuvchini va ayblanuvchini so‘roq qilish himoyachi, qonuniy vakil ishtirokida amalga oshiriladi.
• Himoyachi va qonuniy vakil gumon qilinuvchiga va ayblanuvchiga savollar berishga haqli. So‘roq yakunlangach, himoyachi va qonuniy vakil bayonnoma bilan tanishishga va u haqda o‘z mulohazalarini bildirishga haqli.
Voyaga etmagan gumon qilinuvchini, ayblanuvchini so‘roq qilishning umumiy davomiyligi kun davomida dam olish va ovqatlanish uchun bir soatlik tanaffusni hisobga olmaganda olti soatdan oshmasligi kerak.
So‘roq qilishda pedagogning va psixologning ishtiroki
• Voyaga etmagan gumon qilinuvchini yoki ayblanuvchini so‘roq qilishda surishtiruvchining, tergovchining yoki prokurorning ixtiyoriga ko‘ra yoxud voyaga etmagan gumon qilinuvchi yoki ayblanuvchi himoyachisining, qonuniy vakilining iltimosiga binoan pedagog va (yoki) psixolog ishtirok etishi mumkin. Pedagogning va (yoki) psixologning ishtirokini ta’minlash jinoyat ishini yuritayotgan surishtiruvchining, tergovchining, prokurorning yoki sudning zimmasiga yuklatiladi. Pedagog va (yoki) psixolog surishtiruvchining, tergovchining ruxsati bilan gumon qilinuvchiga yoki ayblanuvchiga savollar berishga, so‘roq tugaganidan so‘ng esa, so‘roq bayonnomasi bilan tanishib, bayonnomadagi yozuvlarning to‘g‘riligi va to‘liqligi haqida o‘z fikrlarini yozma shaklda bayon etishga haqlidir. Bu huquqlar surishtiruvchi, tergovchi tomonidan pedagogga va (yoki) psixologga voyaga etmagan shaxsni so‘roq qilishdan oldin tushuntiriladi va bu haqda so‘roq bayonnomasida qayd qilinadi.

• 18215 количество просмотров
При предъявлении обвинения несовершеннолетнему наряду с защитником присутствует его законный представитель.
Допрос несовершеннолетнего подозреваемого и обвиняемого производится с участием защитника, законного представителя.
Защитник и законный представитель вправе задавать подозреваемому и обвиняемому вопросы. По окончании допроса защитник и законный представитель вправе ознакомиться с протоколом и изложить о нем свои замечания.
Общая продолжительность допроса несовершеннолетнего подозреваемого, обвиняемого в течение дня не должна превышать 6 часов, не считая перерыва для отдыха и принятия пищи на 1 час.
Участие педагода и психолога.
• В допросе несовершеннолетнего подозреваемого или обвиняемого по усмотрению дознавателя, следователя или прокурора либо по просьбе защитника, законного представителя несовершеннолетнего подозреваемого или обвиняемого может участвовать педагог и (или) психолог. Обеспечение участия педагога и психолога возлагается на дознавателя, следователя, прокурора или суд, в производстве которых находится уголовное дело. Педагог и (или) психолог вправе с разрешения дознавателя, следователя задавать вопросы подозреваемому или обвиняемому, а по окончании допроса - ознакомиться с протоколом допроса и в письменной форме изложить свои замечания о правильности и полноте сделанных в нем записей. Эти права дознаватель, следователь разъясняет педагогу и (или) психологу перед допросом несовершеннолетнего, о чем делается отметка в протоколе допроса.