• 12897 marta o'qildi
Tegishli vazirlik va idoralarning taklifiga ko‘ra, Respublika Maxsus komissiyasining navbatdagi bayoniga muvofiq, kecha, ya’ni 15-yanvardan O‘zbekistonning Qozog‘iston bilan chegarasini ikki davlat fuqarolari kesib o‘tishi vaqtincha to‘xtatilgan.
Chunki so‘nggi kunlarda ushbu mamlakatda COVID-19 bilan kasallanish holatlari keskin oshmoqda. Qozog‘iston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra,  bu erda birgina 15-yanvarda 13,6 ming kishida koronavirus infektsiyasi qayd etilgan. Bu 11 yanvarga nisbatan qariyb 9 ming, 14-yanvarga nisbatan esa 1,2 mingta ko‘p ko‘rsatkichdir.
O‘z navbatida, Qozog‘iston  Respublikasi ham 2020-yilning mart oyidan buyon pandemiya to‘lqini kuchaygan davrlarda xuddi shu kabi taqiqlarni amaliyotda qo‘llab kelmoqda.
Shunga qaramay, O‘zbekistonning Qozog‘iston bilan chegarasini ikki davlat fuqarolarining kesib o‘tishi bilan bog‘liq cheklovlar quyidagi shaxslarga tatbiq etilmaydi:
havo yo‘llari orqali kiruvchi barcha toifadagi fuqarolar;
chegaradosh temir yo‘l stantsiyalari va avtomobilь o‘tkazish chegara punktlari orqali vataniga qaytgan O‘zbekiston va Qozog‘iston fuqarolari (keyingi o‘rinlarda tomonlarning fuqarolari deb yuritiladi);
hukumatlararo kurьerlik aloqasi xodimlari;
xalqaro yuk tashishni amalga oshiruvchi haydovchilar;
rasmiy (hukumat) delegatsiyalari tarkibida bo‘lgan shaxslar;
diplomatik vakolatxonalar, konsullik muassasalari va xalqaro tashkilotlar xodimlari, shuningdek, ularning oila a’zolari;
Qozog‘iston hududida joylashgan O‘zbekiston ob’ektlari, shuningdek, O‘zbekiston hududida joylashgan Qozog‘iston ob’ektlariga xizmat ko‘rsatuvchi xodimlar;
ushbu davlatlarda investitsiya loyihasi doirasida o‘z faoliyatini amalga oshirayotgan O‘zbekiston, shuningdek, Qozog‘iston fuqarolari;
O‘zbekistonda doimiy yashovchi Qozog‘iston fuqarolari, shuningdek, Qozog‘istonda doimiy yashovchi O‘zbekiston fuqarolari;
mazkur davlatlarda ta’lim oladigan tomonlarning fuqarolari;
og‘ir kasal bo‘lgan yaqin qarindoshlarini ko‘rish yoki yaqin qarindoshlarining dafn marosimida qatnashish zarurati tufayli tibbiy maqsadda kiruvchi (ketayotgan) tomonlarning fuqarolari;
vafot etgan O‘zbekiston fuqarolarining jasadini olib borishda Qozog‘iston hududida va Qozog‘iston fuqarolarining O‘zbekiston hududida hamrohlik qilayotgan tomonlar fuqarolari.

• 12895 количество просмотров
По предложению профильных министерств и ведомств, согласно очередному постановлению Республиканской специальной комиссии, со вчерашнего дня, 15 января, приостановлено пересечение границы между Узбекистаном и Казахстаном гражданами двух стран.
В последние дни число случаев заболевания COVID-19 в этой стране резко возросло. По данным Министерства здравоохранения Республики Казахстан, только на 15 января коронавирусная инфекция диагностирована у 13,6 тыс. человек. Это примерно на 9 тысяч больше, чем 11 января, и на 1200 больше, чем 14 января.
В свою очередь Республика Казахстан реализует аналогичные запреты на практике с марта 2020 года, в период усиления волны пандемии.
Однако ограничения на пересечение узбекско-казахстанской границы гражданами двух стран не распространяются на:
• все категории граждан, въезжающих воздушным транспортом;
• граждан Узбекистана и Казахстана, вернувшиеся на родину через приграничные железнодорожные станции и пограничные пункты пропуска;
• курьерские службы;
• водители, осуществляющие международные перевозки;
• лица в составе официальных (правительственных) делегаций;
• сотрудники дипломатических представительств, консульских учреждений и международных организаций, а также члены их семей;
• узбекские объекты, расположенные на территории Казахстана, а также персонал, обслуживающий казахстанские объекты, расположенные на территории Узбекистана;
• граждане Узбекистана, а также Казахстана, работающие в этих странах по инвестиционным проектам;
• граждане Казахстана, постоянно проживающие в Узбекистане, а также граждане Узбекистана, постоянно проживающие в Казахстане;
• граждане сторон, обучающиеся в этих странах;
• граждане сторон, въезжающих (выезжающих) с лечебной целью в связи с необходимостью свидания с тяжелобольными близкими родственниками или присутствия на похоронах близких родственников;
• граждане сторон, сопровождающих тела казахстанских граждан на территории Казахстана и граждан Казахстана на территории Узбекистана при перевозке тел умерших граждан Узбекистана.