• 35151 marta o'qildi
• Ma’muriy reglamentga ko‘ra, 2022-yil 1-iyuldan keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga sanatoriylarda davolanish uchun yo‘llanmalar faqat DXM yoki YaIDXP (my.gov.uz) orqali beriladi.
Yo‘llanmalar quyidagi toifadagi keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga beriladi:
1. urush nogironlariga va qatnashchilariga tenglashtirilgan shaxslar;
2. halok bo‘lgan harbiy xizmatchilarning yangi nikohdan o‘tmagan beva xotinlari (beva erlari);
3. respublika ahamiyatiga molik shaxsiy pensiya oluvchi shaxslar;
4. Chernobilь AES halokati oqibatida nurlanish kasalligiga chalingan va uni boshidan kechirgan shaxslar, shuningdek, Chernobilь halokati sababli nogiron bo‘lib qolgan shaxslar;
5. yadro poligonlari va boshqa radiatsiya-yadro ob’ektlarida harbiy xizmatni o‘tagan pensiya yoshidagi shaxslar;
6. I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslar, ko‘zi ojiz I guruh nogironini kuzatib boruvchi shaxs;
7. o‘zgalar parvarishiga muhtoj yolg‘iz keksalar;
8. yoshga doir pensiya oluvchilar.
Davlat xizmatlari ko‘rsatilgani uchun yig‘im undirilmaydi.
• Yo‘llanmalar keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslarga 12 kunga, yo‘llanmalarning amal qilish muddati boshlanishidan 10 kun oldin (asosli sabablarga ko‘ra qaytarilgan yo‘llanmalar bundan mustasno) beriladi.
• Yo‘llanmalar faqat ularda ko‘rsatilgan muddatlarda haqiqiy hisoblanadi.
• Yo‘llanmada ko‘rsatilgan muddatdan oldin sanatoriyga qabul qilinmaydi, sanatoriyga kechikib kelingan kunlar tiklanmaydi.
• Yo‘llanmadan faqat unda ko‘rsatilgan shaxsgina foydalanishi mumkin. Bitta yo‘llanma bilan bittadan ortiq kishi (jumladan, yosh bolalar ham) qabul qilinmaydi.
“Elektron sanatoriy” platformasi ishlab chiqiladi. Bunda:
1. sanatoriylarga yo‘llanma olish uchun murojaat qilgan aholi elektron axborot tizimi orqali hisobga olinadi;

• 33515 количество просмотров
Административный регламент по оказанию государственных услуг по выдаче путёвок для престарелых и лиц с инвалидностью на лечение в санатории.
Путёвки для лечения в санатории выдаются через ЦГУ или my.gov.uz
В соответствии с регламентом, с 1 июля 2022 года для престарелых и лиц с инвалидностью путёвки для лечения в санатории выдаются через ЦГУ или ЕПИГУ (my.gov.uz).
Путёвки выдаются следующим категориям престарелых и лиц с инвалидностью:
1. лицам с инвалидностью и участникам войны, а также приравненные к ним лица;
2. вдовам погибших военнослужащих без вступления в новый брак;
3. лицам, получающим персональные пенсии республиканского значения;
4. лицам, пострадавшим и перенесшим лучевую болезнь в результате аварии на Чернобыльской АЭС, а также ставшие инвалидами в результате аварии на Чернобыльской АЭС;
5. лицам пенсионного возраста проходивших военную службу в ядерных полигонах и других радиационно-ядровых объектах;
6. лицам с инвалидностью I и II группы, лицам, осуществляющим уход за слепыми I группы;
7. одиноким пожилым людям, нуждающимся в постороннем уходе;
8. получающие пенсии по возрасту.
За оказание государственных услуг сбор не взимается.
• Путёвки выдаются на 12 дней - для престарелых и лицам с инвалидностью - на 10 дней (за исключением обоснованного возврата путёвки) до начала срока использования.
• Путёвки считаются действительными только по указанным в них срокам.
• Санатории не принимают раньше срока указанного в путёвке, срок опоздания не восстанавливается.
• Путёвку может использовать только то лицо, которое в ней указанным. Одной путёвкой не принимается больше 1 человека (в том числе дети).
В соответствие с постановлением, будет разработана платформа "Электрон санаторий" (Электронный санаторий).
В платформе:
1. будет вестись электронный информационно - системный учёт граждан, обратившихся для получения путёвок в санаторий;