• 26014 marta o'qildi
Muayyan huquqdan mahrum qilish tariqasidagi jazo ijrosi mahkumning yashash joyidagi ichki ishlar organlarining jazolarni ijro etish inspektsiyasi tomonidan amalga oshiriladi.
Ozodlikdan mahrum qilish tariqasidagi jazoga qo‘shimcha ravishda tayinlangan muayyan huquqdan mahrum qilish tariqasidagi jazoning ijrosi asosiy jazoni ijro etuvchi organ tomonidan amalga oshiriladi.
Ichki ishlar organlarining jazolarni ijro etish inspektsiyasi:
• muayyan huquqdan mahrum qilingan mahkumlarni ro‘yxatga oladi;
• mahkum ishlaydigan korxona, muassasa, tashkilot ma’muriyatiga va (yoki) muayyan faoliyat turi bilan shug‘ullanish uchun berilgan ruxsatnomani bekor qilishga vakolatli organga hukm talablarini ijro etish to‘g‘risida xabarnoma yuboradi;
• mahkumning hukmda ko‘rsatilgan taqiqlarga rioya etishini tekshiradi;
• mahkum ishlaydigan korxona, muassasa, tashkilot ma’muriyati, shuningdek muayyan faoliyat turi bilan shug‘ullanish uchun berilgan ruxsatnomani bekor qilishga vakolatli organlar tomonidan hukm talablari qanday bajarilayotganligini tekshiradi.
Mahkum ishlaydigan korxona, muassasa, tashkilot ma’muriyati jazolarni ijro etish inspektsiyasidan xabarnoma olgan kundan boshlab 3 kun ichida quyidagilarni amalga oshirishga majbur:
• mahkum egallash va shug‘ullanish huquqidan mahrum etilgan lavozimdan yoki mehnat faoliyati turidan uni ozod qilish;
• jazolarni ijro etish inspektsiyasiga hukm talablari ijro etilganligi to‘g‘risida, tegishli hujjatlarni ilova etgan holda, xabar yo‘llash;
• mahkum boshqa ishga o‘tkazilgan yoki u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi bekor qilingan taqdirda, bu haqda jazolarni ijro etish inspektsiyasiga xabar qilish.
Muayyan faoliyat turi bilan shug‘ullanish uchun berilgan ruxsatnomani bekor qilishga vakolatli organ jazolarni ijro etish inspektsiyasidan xabarnoma olgan kundan boshlab uch kun ichida mahkum shug‘ullanishi taqiqlangan faoliyat turi uchun berilgan ruxsatnomani bekor qilib, tegishli hujjatni olib qo‘yishga va bu haqda inspektsiyaga xabar yo‘llashga majbur.
Majburiy jamoat ishlariga hukm qilingan shaxsning majburiyatlari
• sudning hukmi, ajrimi yoki qarori qonuniy kuchga kirgan kundan e’tiboran 10 kun ichida yashash joyidagi jazolarni ijro etish inspektsiyasida hisobga turishi;
• majburiy jamoat ishlarini bajarish va o‘tash shartlariga rioya etishi;
• o‘zi uchun belgilangan joyda (ob’ektda) ishlashi hamda majburiy jamoat ishlarining belgilangan muddatlari va hajmlarini ishlab berishi;
• majburiy jamoat ishlarini o‘tash joyidagi (ob’ektidagi) tashkilotning (organning) ichki mehnat tartibi qoidalariga rioya etishi, mehnatga vijdonan munosabatda bo‘lishi;
• yashash joyi o‘zgarganligi haqida jazolarni ijro etish inspektsiyasini xabardor qilishi, shuningdek uning chaqiruviga binoan etib kelishi shart.
Majburiy jamoat ishlariga hukm qilingan shaxs jazoni o‘tash tartibi va shartlarini buzganligi uchun jazolarni ijro etish inspektsiyasi uni qoidabuzarlik oqibatlari haqida qonunchilikka muvofiq yozma shaklda ogohlantiradi.
• Majburiy jamoat ishlarini o‘tashdan bo‘yin tovlagan mahkumga nisbatan jazolarni ijro etish inspektsiyasi Jinoyat kodeksining 451 yoki 821-moddalariga muvofiq majburiy jamoat ishlarini jazoning boshqa turi bilan almashtirish to‘g‘risida sudga taqdimnoma yuboradi.
Quyidagilar majburiy jamoat ishlarini o‘tashdan bo‘yin tovlovchilar deb topiladi:
• 10 ichida hisobga turmagan, shuningdek jazoni o‘tashdan bo‘yin tovlash maqsadida yashiringan mahkum;
• yozma ogohlantirish olganidan so‘ng, o‘ziga bog‘liq bo‘lmagan holatlar mavjud bo‘lmasa-da, majburiy jamoat ishlarida 1 oy davomida ikki martadan ko‘p ishtirok etmagan mahkum;
• yozma ogohlantirish olganidan so‘ng majburiy jamoat ishlarini o‘tash joyidagi (ob’ektidagi) tashkilotning ichki mehnat tartibi qoidalarini 1 oy davomida uch martadan ko‘p buzgan mahkum.
Jazoni o‘tashdan bo‘yin tovlayotgan mahkumning turgan joyi noma’lum bo‘lgan taqdirda, unga nisbatan qidiruv e’lon qilinadi.

• 26015 количество просмотров
Исполнение наказания в виде лишения определенного права осуществляется инспекцией исполнения наказаний органов внутренних дел по месту жительства осужденного.
Исполнение наказания в виде лишения определенного права, назначенного в качестве дополнительного к наказанию в виде лишения свободы, осуществляется органом, исполняющим основное наказание.
• ведет учет осужденных к лишению определенного права;
• направляет администрации предприятия, учреждения, организации по месту работы осужденного и (или) органу, правомочному аннулировать разрешение на занятие определенным видом деятельности, извещение об исполнении требований приговора;
• контролирует соблюдение осужденным предусмотренного приговором запрета; и другое.
Администрация предприятия, учреждения, организации по месту работы осужденного не позднее 3-х дней со дня получения извещения инспекции исполнения наказаний обязана:
• освободить осужденного от должности или вида трудовой деятельности, права на занятие которой он лишен;
• направить в инспекцию исполнения наказаний сообщение об исполнении требований приговора с приложением соответствующих документов;
• в случаях перевода на другую работу или прекращения трудового договора с осужденным сообщить об этом в инспекцию исполнения наказаний.
Орган, правомочный аннулировать разрешение на занятие соответствующим видом деятельности, не позднее 3-х дней со дня получения извещения инспекции исполнения наказаний обязан аннулировать разрешение на занятие видом деятельности, который запрещен осужденному, изъять соответствующий документ и направить сообщение об этом в инспекцию.
Порядок и условия исполнения наказания.
Инспекция исполнения наказаний обязана
• вести учет осужденных;
• разъяснять осужденным порядок и условия отбывания наказания;
• контролировать соблюдение условий отбывания наказания осужденным;
• контролировать исполнение требований приговора организациями (органами) по месту (объекту) отбывания осужденными к обязательным общественным работам;
• вести учет отработанного осужденными времени и периодически осуществлять сверку сведений организаций (органов) по местам (объектам) отбывания обязательных общественных работ об учете времени, отработанного осужденными.
Осужденный к обязательным общественным работам обязан
• встать на учет в инспекции исполнения наказаний по месту жительства в течение 10 дней со дня вступления в законную силу приговора, определения или постановления суда;
• соблюдать условия исполнения и отбывания обязательных общественных работ;
• работать в определяемом для него месте (объекте) и отработать установленные сроки и объемы обязательных общественных работ;
• соблюдать правила внутреннего трудового распорядка организации (органа) по месту (объекту) отбывания обязательных общественных работ, добросовестно относиться к труду;
• ставить в известность инспекцию исполнения наказаний об изменении места жительства, а также являться по ее вызову.
Исчисление срока наказания.-
За нарушение осужденным к обязательным общественным работам порядка и условий отбывания наказания инспекция исполнения наказаний в письменной форме предупреждает его о последствиях в соответствии с законодательством.
• В отношении осужденного, уклоняющегося от отбывания обязательных общественных работ, инспекция исполнения наказаний направляет в суд представление о замене обязательных общественных работ другим видом наказания в соответствии со статьей 451 или статьей 821 Уголовного кодекса.
Уклоняющимся от отбывания обязательных общественных работ признается осужденный
• не вставший на учет в течение 10 дней, а также скрывшийся в целях уклонения от отбывания наказания;
• более 2-х раз в течение месяца не участвовавший в обязательных общественных работах при отсутствии обстоятельств, не зависящих от осужденного, после получения письменного предупреждения;
• более 3-х раз в течение месяца нарушивший правила внутреннего трудового распорядка организации (органа) по месту (объекту) отбывания обязательных общественных работ после получения письменного предупреждения.
При неизвестности места нахождения осужденного, уклоняющегося от отбывания наказания, в отношении него объявляется розыск.