• 22988 marta o'qildi
Fuqarolik ishi - ishda ishtirok etuvchi shaxslar, fuqarolik sud ishlarini yuritishning boshqa ishtirokchilari sudga taqdim etgan yoki sud tomonidan talab qilib olingan hujjatlar va sud hujjatlari asosida sud tomonidan shakllantiriladi.
• Fuqarolik ishi elektron shaklda shakllantirilishi mumkin.
• Elektron shaklda shakllantirilgan fuqarolik ishining qog‘ozdagi ko‘chirma nusxasi bo‘lishi mumkin.
Fuqarolik ishi elektron shaklda shakllantirilgan taqdirda, ishda ishtirok etuvchi shaxslar va fuqarolik sud ishlarini yuritishning boshqa ishtirokchilari hujjatlarni sudga elektron shaklda taqdim etishga haqli. Ishda ishtirok etuvchi shaxslar va fuqarolik sud ishlarini yuritishning boshqa ishtirokchilari sudga taqdim etgan yozma hujjatlar ishga elektron shaklda qo‘shib qo‘yiladi, shundan so‘ng yozma hujjatlar ularni taqdim etgan shaxslarga qaytariladi.
• Fuqarolik ishi elektron shaklda shakllantirilgan taqdirda, sud hujjatlari sudьyaning (sudьyalarning) elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlanadi, sud majlislarining hamda protsessual harakatlarning bayonnomalari esa raislik qiluvchining va sud majlisi kotibining elektron raqamli imzosi bilan tasdiqlanadi.
• Elektron shaklda shakllantirilgan fuqarolik ishini boshqa sudga yoki o‘zga organga o‘tkazish axborot tizimi orqali amalga oshiriladi.
• Sud ko‘rilayotgan va hal etilayotgan masala bo‘yicha hal qiluv qarori, ajrim, qaror va buyruq qabul qiladi.
• Birinchi instantsiya sudi ishni mazmunan ko‘rish natijalari bo‘yicha hal qiluv qarori qabul qiladi, ayrim hollarda esa sud buyrug‘i qabul qiladi.
• Apellyatsiya, kassatsiya instantsiyasi sudi ishni ko‘rish natijalari bo‘yicha ajrim chiqaradi.
• Sud qonunda o‘zining vakolatiga kiritilgan ma’muriy huquqbuzarlik to‘g‘risidagi ishni ko‘rish natijalari bo‘yicha qaror chiqaradi.

• 22406 количество просмотров
Гражданское дело формируется судом на основе документов, представленных в суд лицами, участвующими в деле, другими участниками гражданского судопроизводства либо истребованных судом, и судебных актов.
• Гражданское дело может быть сформировано в электронной форме.
• Гражданское дело, сформированное в электронной форме, может иметь копию на бумажном носителе.
При формировании гражданского дела в электронной форме лица, участвующие в деле, и другие участники гражданского судопроизводства вправе представить в суд документы в электронной форме. Письменные документы, представленные в суд лицами, участвующими в деле, и другими участниками гражданского судопроизводства, приобщаются к делу в электронной форме, после чего письменные документы возвращаются лицам, их представившим.
• В случае формирования гражданского дела в электронной форме судебные акты подтверждаются электронной цифровой подписью судьи (судей), а протоколы судебных заседаний и процессуальных действий подтверждаются электронной цифровой подписью председательствующего и секретаря судебного заседания.
• Передача гражданского дела, сформированного в электронной форме, в другой суд или иной орган осуществляется по информационным системам.
• По рассматриваемому и разрешаемому вопросу суд принимает решение, определение, постановление и приказ.
• Суд первой инстанции по результатам рассмотрения дела по существу принимает решение, а в случаях, предусмотренных судебный приказ.
• Суд апелляционной, кассационной инстанции по результатам рассмотрения дела выносит определение.
• Суд по результатам рассмотрения дела об административном правонарушении, отнесенного законом к его компетенции, выносит постановление.
• Суд по результатам рассмотрения вопросов, которыми дело не разрешается по существу, выносит определение.