• 29206 marta o'qildi
Mahalla va oilani qo‘llab-quvvatlash vazirligi huzurida Ayollarni reabilitatsiya qilish va moslashtirish respublika markazi va uning hududiy bo‘limlari tashkil etildi.
Markazning asosiy vazifalari:
• tazyiq va zo‘ravonlikdan jabr ko‘rgan, o‘z joniga suiqasd qilgan yoki o‘z joniga qasd qilishga moyilligi bo‘lgan xotin-qizlarga anonim tarzda shoshilinch tibbiy, psixologik, ijtimoiy, pedagogik, huquqiy va boshqa yordam ko‘rsatish;
• og‘ir ijtimoiy ahvolda qolgan, shu jumladan oilaviy muammolar va turmushida zo‘rlik ishlatilishiga duch kelgan xotin-qizlar huquqlarining kafolatlarini ta’minlashga ko‘maklashish;
• davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlarining xotin-qizlarning o‘z joniga qasd va suiqasd qilish holatlarini o‘rganish, bunday holatlarning oldini olish, shuningdek, o‘z joniga suiqasd qilgan xotin-qizlarni normal hayotga qaytarish bo‘yicha faoliyatiga yaqindan ko‘maklashish;
• «Ayollar daftari»ga kiritilgan psixologik va huquqiy maslahatga muhtoj xotin-qizlarni (tazyiq va zo‘ravonlikdan jabrlangan, ijtimoiy muammolari mavjud xotin-qizlar) har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va ularni «Ayollar daftari»dan chiqarish choralarini ko‘rish va boshqalar.
Markazga quyidagilar joylashtiriladi:
• zo‘ravonlikdan jabrlangan xotin-qizlar va ularning voyaga etmagan farzandlari;
• o‘z joniga suiqasd qilgan yoki o‘z joniga qasd qilishga moyilligi bo‘lgan xotin-qizlar.
2021-yil 1-iyundan:
• himoya orderi nusxasini olgan, ya’ni tazyiq o‘tkazgan va (yoki) zo‘ravonlik sodir etgan yoxud ularni sodir etishga moyil bo‘lgan shaxslar profilaktik hisobga olinadi;
• markazlarga murojaat qilgan xotin-qizlar va ularning voyaga etmagan farzandlarining yo‘qotilgan biometrik pasportlarini (identifikatsiya ID-kartalarini) tiklab berish choralari ko‘riladi.

• 28334 количество просмотров
При Министерстве по поддержке махалли и семьи был образован Республиканский центр реабилитации и адаптации женщин и его территориальные отделения.
Основные задачи Центра:
• оказание экстренной медицинской, психологической, социальной, педагогической, правовой и иной помощи в анонимной форме женщинам, пострадавшим от притеснения и насилия, а также покушавшимся на свою жизнь или склонным к совершению суицида;
• оказание содействия в обеспечении гарантий прав женщин, оказавшихся в тяжелом социальном положении, в том числе столкнувшихся с семейными проблемами и бытовым насилием;
• оказание тесного содействия деятельности государственных органов и институтов гражданского общества по изучению и предупреждению случаев суицида и покушения на свою жизнь, совершенных женщинами, а также возвращению к нормальной жизни женщин, пытавшихся совершить суицид;
• оказание всесторонней поддержки женщинам (пострадавшим от притеснения и насилия, имеющим социальные проблемы), включенным в «Женскую тетрадь», нуждающимся в психологической и правовой консультации, а также принятие мер по исключению их из «Женской тетради»; и другие.
В Центрах размещаются:
• женщины, пострадавшие от насилия, а также их несовершеннолетние дети;
• женщины, покушавшиеся на свою жизнь или склонные к совершению суицида.
С 1 июня 2021 года:
• осуществляет профилактический учет лиц, получивших копию охранного ордера, то есть притеснявших и (или) совершивших насилие либо склонных к их совершению;
• принимает меры по восстановлению утерянного биометрического паспорта (идентификационной ID-карты) женщин, обратившихся в центры, и их несовершеннолетних детей; а также.