• 12486 marta o'qildi
jamoat joylarida, shu jumladan, yirik dehqon bozorlari va savdo majmualarida (supermarket, gipermarket va boshqalarda) tibbiy niqobdan va antiseptik vositalardan foydalangan holda harakatlanish bo‘yicha sanitariya-gigiena talablariga qat’iy rioya etilishi bo‘yicha nazorat kuchaytirildi.
2021-yilning 25-martidan boshlab:
kasallik klinik belgilarsiz yoki engil shaklda kechayotganligi sabab uy sharoitida davolanayotgan bemorlar salomatligi nazorati va davolanishini tashkil etish maqsadida zarurat bo‘lgan hududlar birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalarida mobil brigadalar faoliyatini qayta yo‘lga qo‘yiladi.
Karantin cheklovlarini va sanitariya-epidemiologik talablarni buzayotgan fuqarolar belgilangan tartibda javobgarlikka tortilishi, shu jumladan, ushbu holatlarga yo‘l qo‘ygan mansabdor shaxslarga nisbatan qonun hujjatlarida nazarda tutilgan qat’iy choralar ko‘rilishi belgilandi.

• 12173 количество просмотров
С 24 марта 2021 года в целях предотвращения распространения коронавируса и возникновения тяжелой эпидемиологической ситуации в стране усиливается контроль за соблюдением санитарно-эпидемиологических требований, в том числе использование антисептических средств и ношение медицинских масок в общественных местах (торговых центрах, рынках).
С 25 марта вновь созданы мобильные бригады  в учреждениях первичной медико-санитарной помощи в районах, где необходимо организовать наблюдение за состоянием здоровья и лечения  на дому пациентов, у которых заболевание протекает бессимптомно или в легкой форме.
Граждане будут привлечены к ответственности в установленном порядке за нарушение карантинных ограничений и санитарно-эпидемиологических требований. В отношении должностных лиц – будут применяться строгие меры, предусмотренные законодательством.