• 501821 marta o'qildi
• O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining identifikatsiya ID-kartasi (keyingi o‘rinlarda — ID-karta) — O‘zbekiston Respublikasi hududida egasining shaxsini va O‘zbekiston Respublikasining fuqaroligini tasdiqlaydigan, ID-karta egasining shaxsiy biografik va biometrik ma’lumotlari kiritilgan elektron tashuvchi qurilma (chip)ga ega bo‘lgan hujjat;
• chip — ID-kartadagi biografik ma’lumotlar, raqamli fotosurat va qo‘l barmoq izi hamda boshqa ma’lumotlarni saqlovchi elektron qurilma;
• personallashtirish — ID-karta egasining biografik va biometrik ma’lumotlarini ID-kartaga kiritish;
• verifikatsiyalash — ID-kartaga kiritilgan biometrik ma’lumotlarning ID-karta egasining biometrik ma’lumotlariga mosligini maxsus texnik qurilma yordamida tekshirish;
• ma’lumotlarni yig‘ish punkti — ID-karta olish uchun murojaat qilgan fuqarolarning biografik va biometrik ma’lumotlarini jamlash, ID-kartalarni personallashtirish va berish vazifalarini bajaruvchi ichki ishlar organlarining migratsiya va fuqarolikni rasmiylashtirish bo‘linmalari hamda davlat xizmatlari markazlari;
• ID-karta olish uchun talabnoma (keyingi o‘rinlarda — talabnoma) — ID-karta oluvchi haqida ma’lumotlarni yig‘ish punkti tomonidan shakllantirilgan biografik va biometrik ma’lumotlarni o‘z ichiga olgan elektron hujjat.
• ID-karta O‘zbekiston Respublikasi mulkidir va uning egasi O‘zbekiston Respublikasi himoyasidadir.
ID-karta ma’lumotlarni yig‘ish punkti tomonidan fuqarolarga quyidagi muddatlarga beriladi:
• yangi tug‘ilgan bolaga bir yoshgacha — ikki yil muddatga (ota-onalar, vasiylarning (homiylarning) ixtiyoriga ko‘ra);
• bir yoshdan 16 yoshgacha — 5 yil muddatga (ota-onalar, vasiylarning (homiylarning) ixtiyoriga ko‘ra);
• 16 yoshdan — 10 yil muddatga.
ID-karta qat’iy hisobga olinadigan hujjat hisoblanadi.
ID-karta belgilangan namuna bo‘yicha lotin alifbosida o‘zbek tilida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi uchun esa — ID-karta olish uchun murojaat qilgan fuqaroning xohishiga ko‘ra lotin alifbosida qoraqalpoq yoki o‘zbek tillarida personallashtiriladi.
ID-karta blankasiga quyidagi asosiy ma’lumotlar kiritiladi:
a) hujjatning nomi;
b) ID-kartaning raqami;
v) ID-karta egasining:
familiyasi, ismi, otasining ismi;
tug‘ilgan sanasi;
fuqaroligi;
tug‘ilgan joyi;
jinsi;
jismoniy shaxsning shaxsiy identifikatsiya raqami;
g) ID-kartaning:
berilgan sanasi;
kim tomonidan berilgani;
amal qilish muddati tugaydigan sana;
d) ID-karta egasining raqamli surati.
ID-kartada uning egasining imzosi bo‘lishi shart (16 yoshga etganidan keyin).
Vazirlik va idoralarning avtomatlashtirilgan tizimlari orqali ID-karta egasining roziligi bilan davlat xizmatlarini ko‘rsatishda ID-kartaga kiritilgan ma’lumotlardan foydalanishga ruxsat etiladi.

• 501820 количество просмотров
• идентификационная ID-карта гражданина Республики Узбекистан (далее — ID-карта) — документ, удостоверяющий личность и гражданство Республики Узбекистан владельца ID-карты на территории Республики Узбекистан, содержащий электронный носитель (чип) с внесенными персональными биографическими и биометрическими данными ее владельца;
• чип — электронное устройство, хранящее на ID-карте биографические данные, цифровое фото, отпечатки пальцев рук и другую информацию;
• персонализация — внесение в ID-карту биографических и биометрических данных владельца ID-карты;
• верификация — проверка на совпадение биометрических данных, внесенных в ID-карту, с биометрическими данными ее владельца с помощью специального технического устройства;
• пункт сбора данных — подразделения миграции и оформления гражданства органов внутренних дел, выполняющее функции по сбору биографических и биометрических данных, персонализации и выдаче ID-карт гражданам, обратившимся за получением ID-карты, а также центры государственных услуг;
• требование для получения ID-карты (далее — требование) — электронный документ, включающий в себя биографические и биометрические данные о получателе ID-карты, сформированные пунктом сбора данных.
ID-карта является собственностью Республики Узбекистан, и ее владелец находится под защитой Республики Узбекистан.
ID-карта выдается пунктом сбора данных гражданам на следующие сроки:
новорожденным до одного года — 2 года (по усмотрению родителей, опекунов (попечителей);
от одного года до 16 лет — 5 лет (по усмотрению родителей, опекунов (попечителей);
с 16 лет — 10 лет.
ID-карта является документом строгой отчетности.
ID-карта персонализируется по установленному образцу на узбекском языке латинским алфавитом, в Республике Каракалпакстан — на каракалпакском или узбекском языках латинским алфавитом по желанию гражданина, обратившегося за получением ID-карты.
В бланк ID-карты вносятся следующие основные сведения:
а) наименование документа;
б) номер ID-карты;
в) о владельце ID-карты:
фамилия, имя, отчество;
дата рождения;
гражданство;
место рождения;
пол;
персональный идентификационный номер физического лица;
г) об ID-карте:
дата выдачи;
кем выдана;
дата истечения срока действия;
д) цифровое фото владельца ID-карты.
На ID-карте должна быть подпись ее владельца (после достижения им 16-летнего возраста).
При оказании государственных услуг посредством автоматизированных систем министерств и ведомств разрешается использование сведений, внесенных в ID-карту с согласия ее владельца.