• mehnat shartnomasi muayyan muddatga tuzilganda, uning amal qilish muddati;
• Mehnat shartnomasi yozma shaklda ikki nusxada tuziladi va bir nusxasi xodimga beriladi.Mehnat shartnomasi xodim va ishga qabul qilish huquqiga ega bo‘lgan mansabdor shaxsning imzolari bilan mustahkamlanib, imzolangan muddati qayd etib qo‘yiladi. Mansabdor shaxsning imzosi korxona muhri bilan (muhr mavjud bo‘lgan taqdirda) tasdiqlanadi.
Mehnat shartnomasining muddati
Mehnat shartnomalari:
• 5 yildan ortiq bo‘lmagan muayyan muddatga;
• muayyan ishni bajarish vaqtiga mo‘ljallab tuzilishi mumkin.
Muddatli mehnat shartnomalari quyidagi hollardagina tuzilishi mumkin:
• nomuayyan muddatga mo‘ljallangan mehnat shartnomalarini tuzish mumkin bo‘lmagan hollarda;
• tashkilot rahbari, uning o‘rinbosarlari, bosh buxgalter (bosh buxgalter vazifasini bajaruvchi) bilan.
Xodim tashabbusi bilan mehnat shartlarini o‘zgartirish
• Xodim mehnat shartlarini o‘zgartirishni talab qilishga haqlidir va bunday ariza 3 kundan kechiktirmay ish beruvchi tomonidan ko‘rib chiqilishi shart.
• Mehnat shartlarini o‘zgartirish haqidagi talab rad etilgan taqdirda, rad etish sabab yozma shaklda ma’lum qilinishi shart.
• Mehnat shartlarini rad etganlik ustidan tegishli organlarga shikoyat qilish mumkin.
Xodimning roziligisiz mehnat shartnomasini o‘zgartirish
Quyidagi hollarda mehnat shartlarini o‘zgartirish uchun xodimning roziligi talab etilmaydi:
• texnologiyadagi, ishlab chiqarish va mehnatni tashkil etishdagi o‘zgarishlar;
• ishlar (mahsulot, xizmatlar) hajmining qisqarganligi.
► Mehnat shartlaridagi o‘zgarishlar haqida xodim kamida 2 oy oldin yozma ravishda ogohlantirilishi va tilxat olinishi shart. Mazkur muddat xodimning roziligi bilan qisqartirilishi mumkin.
► Mehnat shartnomasida shartlashib olinmagan ish joyini o‘zgartirishni xodim bilan kelishish talab qilinmaydi.
Boshqa ishga o‘tkazish
1. mehnat shartnomasida belgilab qo‘yilgan ishni davom ettirishning imkoni bo‘lmagan hollarda xodimga boshqa mutaxassislik, malaka, lavozimga oid ishni topshirishga faqat uning roziligi bilan yo‘l qo‘yiladi;
2. xodimning boshqa ishga o‘tkazish haqidagi iltimosi (bunday ish korxonada mavjud bo‘lsa);
3. vaqtincha boshqa ishga o‘tkazish uchun uzrli sabablar ro‘yxati jamoa shartnomasida, jamoa shartnomasi bo‘lmasa ish beruvchi tomonidan xodimlarning vakillik organi bilan kelishib belgilanadi;
4. ishlab chiqarish zaruriyati yoki bekor turib qolinishi munosabati bilan xodimni uning roziligisiz vaqtincha boshqa ishga o‘tkazish mumkin. Bunday holda xodim sog‘lig‘iga to‘g‘ri kelmaydigan ishga o‘tkazilishi mumkin emas.
Mehnat shartlarini o‘zgartirish, shuningdek ish joyini o‘zgartirish ish beruvchining buyrug‘i bilan rasmiylashtiriladi.

• 132141 количество просмотров
• трудовая функция работника - специальность, квалификация, должность, по которой он будет работать;
• день начала работы;
• срок действия трудового договора при заключении его на определенный срок, неопределенный срок, на время выполнения работы;
• размер оплаты и другие условия труда.
Форма договора:
Трудовой договор заключается в письменной форме, в двух экземплярах, скрепляется подписями работника и должностного лица, с указанием даты его подписания. Подпись должностного лица заверяется печатью предприятия (при наличии).
Срок трудового договора:
• неопределенный срок;
• определенный срок не более 5 лет;
• время выполнения определенной работы.
• в случаях, когда договоры на неопределенный срок не могут быть заключены;
• с руководителем предприятия, его заместителями, главным бухгалтером.
Изменение условий труда по инициативе работника:
Работник вправе требовать изменения условий труда, и такое заявление должно быть рассмотренно не позднее, чем в трехдневный срок работодателем.
При отказе в требовании изменения условий труда, причины отказа должны быть сообщены в письменном виде.
За отказ в требовании изменения трудовых условий, работник вправе обжаловать в соответствующие органы (профессиональные союзы, суд и др.).
Изменение трудового договора без согласия работника:
• при изменении в технологиях, производстве и организации труда;
• при изменении объема работ (продукции, услуг).
Перевод на другую работу:
• в случае невозможности продолжения установленной в трудовом договоре работы (получение работы по другой специальности, квалификации, должности возможно только с письменного согласия работника);
• по просьбе работника о переводе на другую работу (если такая работа есть на предприятии);
• причины временного перевода на другую работу определяются в коллективном договоре (в случае отсутствия коллективного договора, определяется после согласования работадателя с представительным органом работников);
• при производственной необходимости или простое допускается временный перевод работника на другую работу без его согласия (при этом работник не может быть переведен на работу, не подходящую его состоянию здоровья) и др.
Жизненный пример (case): изменение условий труда
Ответ: В соответствии со ст.156 Трудового кодекса, изменение индивидуальных условий оплаты труда в сторону, неблагоприятную для работника, не допускается без согласия работника. В порядке исключения такое изменение возможно: