• 25108 marta o'qildi
Sudьyalar malaka hay’atlari faoliyati O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining 2001-yil 7-dekabrda qabul qilingan 323-II-sonli qarori bilan tasdiqlangan "Sudьyalarning malaka hay’atlari to‘g‘risida"gi nizom bilan tartibga solinadi
Sudьyalarning malaka hay’atlari quyidagi masalalarni ko‘rib chiqish uchun tuziladi
• sudьyaning intizomiy javobgarligi;
• sudьyaning vakolatlarini to‘xtatib turish yoki muddatidan ilgari tugatish;
• sudьyaning daxlsizligini ta’minlash;
• sudьyaga malaka darajasini berish;
• xalq maslahatchilarini tanlash va ularning saylovini o‘tkazish bo‘yicha ishlarni tashkil qilish;
• sudьyalik qasamyodi va sudьyalar odob-axloqi qoidalariga rioya etilishi ustidan nazorat qilish.
Sudьyalarning malaka hay’atlari O‘zbekiston Respublikasi Sudьyalar oliy kengashining zimmasiga yuklatilgan vazifalarni bajarishida unga ko‘maklashadi.
Sudьyalar oliy malaka hay’ati O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumi tomonidan 5 yil muddatga saylanadi.
O‘zbekiston Respublikasi Harbiy sudi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahar sudlari sudьyalarining malaka hay’atlari tegishli sudlar sudьyalarining konferentsiyalarida 5 yil muddatga saylanadi.
Sudьyalar malaka hay’atlarining faoliyatini tashkil etish tartibi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi tomonidan tasdiqlanadigan nizom bilan belgilanadi.

• 25706 количество просмотров
Деятельность квалификационных комиссий судей регулируется Положением о квалификационных коллегиях судей № 323-II от 7 декабря 2001 года.
Квалификационные комиссии судей образуются для рассмотрения следующих вопросов
• дисциплинарная ответственность судьи;
• приостановление или досрочное прекращение полномочий судьи;
• обеспечение неприкосновенности судьи;
• присвоение судье квалификации;
• организация работы по отбору и выборам народных заседателей;
• контроль за соблюдением правил судебной присяги и этики судей.
Квалификационные комиссии судей оказывают содействие Высшему совету судей Республики Узбекистан в выполнении возложенных на него задач.
Высшая квалификационная комиссия судей избирается Пленумом Верховного суда Республики Узбекистан сроком на 5 лет.
Квалификационные коллегии судей Военного суда Республики Узбекистан, Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского судов избираются на конференциях судей соответствующих судов сроком на 5 лет.
Порядок организации деятельности квалификационных комиссий судей устанавливается положением, утверждаемым Олий Мажлисом Республики Узбекистан.