• 23639 marta o'qildi
✅ O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 109-son qaroriga  ko‘ra, quyidagi shaxslar navbatsiz chipta olishlari mumkin:
• Sovet Ittifoqi Qahramonlari va uch darajadagi Shon-shuhrat, «O‘zbekiston Qahramoni», «Sog‘lom avlod uchun» ordenlari va «Shuhrat» medali bilan taqdirlangan shaxslar;
• urush oqibatida nogironligi bo‘lgan shaxslar va qatnashchilari hamda ularga tenglashtirilgan shaxslar;
• Chernobilь AESda avariya oqibatlarini bartaraf etish ishlarida qatnashgan shaxslar;
• O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi senatorlari va deputatlari;
• O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi xodimlari;
• «Faxriy temiryo‘lchi» nishoni bilan taqdirlangan shaxslar.
Ishonchnomasiz otamning avtomashinasini boshqarsam bo‘ladimi?
✅ O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasida notariat tizimini tubdan isloh qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoniga muvofiq, O‘zbekistonda 2019-yil 1 oktyabrdan boshlab yaqin qarindoshlar o‘rtasida avtomashinani boshqarish uchun ishonchnoma talab qilinmaydi.
Lizinga avtomashina olmoqchiman. Avtomashinani lizing orqali olganda, uni sota olamanmi?
"Lizing to‘g‘risida"gi qonunning 2-moddasiga asosan lizing — moliyaviy ijaraning alohida turi bo‘lib, unda bir taraf (lizing beruvchi) ikkinchi tarafning (lizing oluvchining) topshirig‘iga binoan uchinchi tarafdan (sotuvchidan) lizing shartnomasida shartlashilgan mol-mulkni (lizing ob’ektini) mulk qilib oladi va uni lizing oluvchiga shu shartnomada belgilangan shartlarda haq evaziga egalik qilish va foydalanish uchun 12 oydan ortiq muddatga beradi.
✅ Lizingning asosiy sharti lizing shartnomasining muddati tugagach, lizing ob’ekti lizing oluvchining mulki bo‘lib o‘tishidir. Sizda avtomashinaga nisbatan mulk huquqi lizing tugagandan so‘ng vujudga keladi.
YPX xodimi to‘xtatganda, o‘zaro suhbatni jarayonini video tasvirga olish mumkinmi?
"Yo‘l-patrulь xizmati xodimlarining yo‘l harakati qatnashchilari bilan o‘zaro munosabatlari hamda maxsus moslamalardan foydalanishi tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 18-bandiga asosan, yo‘l harakati qatnashchilari YPX xodimlari bilan o‘zaro munosabatlarda YPX xodimi bilan o‘zaro munosabatini o‘ziga tegishli audio, foto va video qurilmaga qayd qilish (YPX xodimi tomonidan foto va video tasvirga olish taqiqlangan belgi mavjud hududlarda xizmat olib borish holatlari bundan mustasno) huquqiga ega.
Nechi yoshdan taksi haydovchisi bo‘lish mumkin?
Yo‘lovchilarni tashish uchun mo‘ljallangan yo‘nalishli taksilarni boshqarishga haydovchilik guvohnomasida “B” ruxsat belgisi bo‘lgan, 21 yoshga to‘lgan, tibbiy ko‘rikdan o‘tgan va kamida uch yil haydovchilik stajiga ega bo‘lgan shaxslarga ruxsat etiladi.

• 24177 количество просмотров
В соответствии с п.25 Постановления Кабинета Министров № 109 от 13.04.2012г, правом внеочередного приобретения билетов в билетных кассах по предъявлению документов, удостоверяющих личность, пользуются:
• Герои Советского Союза и лица, награжденные орденами: Славы трех степеней, «Ўзбекистон Қахрамони», «Соғлом авлод учун» и медалью «Шухрат»;
• лица с инвалидностью и участники войны и лица, приравненные к ним;
• лица, принимавшие участие в работах по ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС;
• сенаторы и депутаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан;
• сотрудники Министерства внутренних дел Республики Узбекистан;
• лица, награжденные знаком «Почетный железнодорожник».
Могу ли я водить машину отца без доверенности?
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5816 от 09.09.2019г, с 1 октября 2019 года доверенность на управление автотранспорта между близкими родственниками отменена. Ваши данные необходимо вписать только в страховой полис.
Я хочу взять машину в лизинг. Смогу ли я ее потом продать?
Лизинг - особый вид финансовой аренды, при котором одна сторона (лизингодатель) по поручению другой стороны (лизингополучателя) приобретает у третьей стороны (продавца) в собственность обусловленное договором лизинга имущество (объект лизинга) и предоставляет его лизингополучателю за плату на определенных таким договором условиях во владение и пользование на срок, превышающий 12 месяцев. По окончании срока договора лизинга объект лизинга переходит в собственность лизингополучателя. Соответственно, такое право у вас появится только после окончания срока договора.
С какого возраста можно быть водителем такси?
К управлению линейными такси, предназначенными для перевозки пассажиров, допускаются лица, у которых в водительском удостоверении имеется разрешительная отметка «В», достигшие 21-летнего возраста, прошедшие медицинский осмотр и имеющие водительский стаж не менее трех лет.
Можно ли записывать разговор на видео, когда остановили гаишники?
Согласно пункту 18 Положения о порядке регулирования взаимоотношений сотрудников дорожно-патрульной службы с участниками дорожного движения и применения специальных средств, участники дорожного движения в рамках взаимоотношений с сотрудниками ДПС имеют право фиксировать взаимоотношения с сотрудником ДПС на принадлежащие ему соответствующие аудио-, фото- и видеоустройства (за исключением случаев прохождения службы сотрудником ДПС на территории, где имеется знак о запрете фото и видеосъемки).
Нужна ли лицензия для грузоперевозок?
Получение субъектами предпринимательства лицензии на занятие деятельностью по перевозке грузов автомобильным транспортом в городе, пригороде и междугородном сообщении отменено на основании Указа Президента Республики Узбекистан №УП-6044.
Но если Вы являетесь субъектом предпринимательства, вам необходимо получить лицензию на занятие деятельностью по перевозке грузов по международным маршрутам автомобильным транспортом. В этом случае вам как заявителю следует обратиться в Центр государственных услуг (my.gov.uz) на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №636.