• 58494 marta o'qildi
Birgalikda farzandlar bo‘lgan taqdirda nikohni bekor qilish uchun fuqarolik ishlari bo‘yicha tumanlararo sudga da’vo arizasi bilan murojaat qilish kerak.
Kerakli hujjatlar:
• pasport nusxalari (ID-karta);
• bolalarning tug‘ilganlik haqidagi guvohnomasi (nusxasi);
• nikohni ro‘yxatdan o‘tkazish to‘g‘risidagi guvohnoma (asl nusxasi);
• davlat boji to‘langanligi to‘g‘risidagi kvitantsiya (2 BHM). Takroriy nikoh bekor qilingan taqdirda (4 BHM).
Agar sud er va xotinning bundan buyon birgalikda yashashiga va oilani saqlab qolishga imkoniyat yo‘q deb topsa, ularni nikohdan ajratadi.
Sud ishning ko‘rilishini keyinga qoldirib, er-xotinga yarashish uchun olti oygacha muhlat tayinlashga haqli.
Nikohdan ajralishni sudning qonuniy kuchga kirgan hal qiluv qarori asosida FHDYo organida qayd etish er yoki xotinning yoxud er yoki xotindan birining ishonchnoma asosida harakat qiluvchi vakilining nikohdan ajralishni qayd etish to‘g‘risidagi arizasi asosida amalga oshiriladi. Bunda arizaga sudning hal qiluv qarori ilova qilinadi.
Sud qarori bilan nikohdan ajratish to‘g‘risidagi guvohnomani olish uchun nikohni ro‘yxatdan o‘tkazish joyidagi FHDYo bo‘limiga murojaat qilishingiz kerak.
Aliment to‘lovchi shaxsga xorijga chiqishi uchun taqiq qo‘yilgan bo‘lsa, uni qanday bekor qilish mumkin?
Aliment to‘lovchi bo‘lgan shaxs, chet elga chiqishi uchun quyidagi uchta holatlardan birini amalga oshirgan holda taqiqni bekor qilishlari mumkin:
• O‘zbekiston Respublikasining “Sud hujjatlari va boshqa organlar hujjatlarini ijro etish to‘g‘risida”gi qonunning 40-moddasiga asosan  undiruvchining ya’ni sobiq turmush o‘rtog‘ini roziligi ya’ni ijroni to‘xtatish haqidagi arizasiga asosan;
• Voyaga etmagan bolalar ta’minoti uchun alimentlar oldindan to‘langan yoki aliment to‘lash majburiyatini ta’minlash uchun garov shartnomasi tuzilgan bo‘lsa, davlat ijrochisi to‘lov yoki garov shartnomasi to‘g‘risidagi tegishli hujjat olingan kunning ertasidan kechiktirmasdan manfaatdor shaxslarni, ichki ishlar organlarini va Davlat chegarasini qo‘riqlash organlarini qarzdor jismoniy shaxsning O‘zbekiston Respublikasidan chiqishini cheklash olib tashlanganligi to‘g‘risida yozma yoki elektron shaklda xabardor qiladi. Bunda garov qiymati qonun hujjatlarida belgilangan bazaviy hisoblash miqdorining (BXM) 250 baravaridan kam bo‘lmasligi lozim
• Davlat ijrochisining O‘zbekiston Respublikasidan chiqishini vaqtincha cheklash to‘g‘risidagi qarori ustidan sudga shikoyat qilish hamda prokuror tomonidan keltirilgan protest asosida taqiq olib tashlanishi mumkin.
Alimentlar summasini oldindan to‘lash yoki alimentlar to‘lash majburiyatini ta’minlash bo‘yicha garov taqdim etish faqat qarzdorning aliment to‘lovlaridan qarzdorligi mavjud bo‘lmaganda amalga oshiriladi.
Alimentlarni oldindan to‘lash yoki aliment to‘lash majburiyatini ta’minlash uchun garov shartnomasining tuzilishi davlat ijrochisi yoki sud tomonidan qarzdor jismoniy shaxsning ilgari belgilangan O‘zbekiston Respublikasidan chiqishini vaqtincha cheklashni olib tashlash uchun asos hisoblanadi.
• Aliment to‘lovlaridan qarzdorligi mavjud emasligi to‘g‘risidagi ma’lumotnoma va davlat ijrochisining oldindan to‘lanadigan aliment summasini hisob-kitob qilish to‘g‘risidagi qarori, qarzdorning ijro ish yuritishni amalga oshirayotgan Byuroning tuman (shahar) bo‘limiga kiritgan arizasiga asosan beriladi.
• Arizada qarzdor tomonidan alimentlarni oldindan to‘lamoqchi bo‘lgan davri ko‘rsatiladi.
Arizaga avvalgi davrlar uchun to‘langan (ushlab qolingan) aliment summalari, shuningdek, oylik ish haqi va boshqa daromadlari, shu jumladan chet elda olingan daromadlarini tasdiqlovchi hujjatlar ilova qilinadi.
Byuro tomonidan rasmiy veb-sayt orqali oldindan to‘lanadigan alimentlar miqdorini hisoblash imkonini beruvchi interaktiv davlat xizmatlari ko‘rsatiladi (maxsus kalьkulyator).
Alimentlarni oldindan to‘lash uchun undiruvchiga muayyan mol-mulkni o‘tkazib berish yo‘li bilan qo‘yilgan cheklovlarni bekor qilish faqat mol-mulkni topshirish va qabul qilish dalolatnomasiga asosan amalga oshiriladi.
Qarzdor jismoniy shaxsning O‘zbekiston Respublikasidan chiqishini vaqtincha cheklashga asos bo‘lgan ijro hujjatining talablari amalda ijro etilganda yoxud u bo‘yicha ijro ishi yuritish Qonunda belgilangan asoslarga ko‘ra tugatilganda yoki tamomlanganda, davlat ijrochisi keyingi kundan kechiktirmasdan qarzdor jismoniy shaxsni, ichki ishlar organlarini va Davlat chegarasini qo‘riqlash organlarini qarzdor jismoniy shaxsning O‘zbekiston Respublikasidan chiqishini cheklash olib tashlanganligi to‘g‘risida yozma yoki elektron shaklda xabardor qiladi.
Moddiy yordamga muhtoj bo‘lgan voyaga etmagan yoki mehnatga layoqatsiz shaxsni moddiy ta’minlashdan bo‘yin tovlash ma’muriy va jinoiy javobgarlikni keltirib chiqaradi.
Garov predmetini garovga oluvchida qoldirgan holdagi garov to‘g‘risida NAMUNAVIY ShARTNOMA
O‘rtamizda farzand yuq, ajrashmoqchiman. Turmush o‘rtog‘im nomida to‘ygacha otasi sovg‘a qilgan mashina va to‘ydan keyin olingan 2 xonali uy bor, nikohimiz bekor qilinsa men barcha mulklardan o‘zimga tegishlisini olishim mumkinmi?
Oila kodeksining 25-moddasiga ko‘ra, er va xotinning nikohga qadar tegishli bo‘lgan mol-mulki, shuningdek nikoh davomida hadya, meros tariqasida yoki boshqa bepul bitimlar asosida olingan mol-mulki har birining o‘z mulki hisoblanadi. Shu sababli, Siz avtomashinadan ulush ololmaysiz. 2 xonali kvartira esa er-xotinning umumiy mulki xisoblanib, undan ulush olishga xaqlisiz.
Erim bilan oila qurmasdan, ya’ni konuniy nikohdan o‘tmasdan yashadik, o‘zini bolaning otasiman deb olgan edi, lekin avtohalokatdan vafot etdi. Qanday qilib otalikni belgilash bo‘ladi?
Oila kodeksining 62-moddasiga asosan bolaning onasi bilan nikohda bo‘lmagan, lekin o‘zini bolaning otasi deb tan olgan shaxs vafot etgan taqdirda uning otalik fakti sud tomonidan belgilanadi.
Bola o‘lik tug‘ilganda qayd etish tartibi va muddati kanday?
Bolaning o‘lik tug‘ilganligi, tibbiy muassasaning xabariga binoan 24 soat ichida shu muassasa joylashgan erdagi FHDYo organi tomonidan qayd etiladi.
Farzandim 15 yoshga to‘ldi, uning familiyasini o‘zgartirsam bo‘ladimi?
FHDYo organi ota-onaning birgalikdagi arizasiga binoan bola 16 yoshga to‘lguncha bola manfatlarini e’tiborga olib, uning ismini o‘zgartirishga, shuningdek unga berilgan familiyani ham otasi yoki onasining familiyasiga karab o‘zgartirishga haqli. 16 yoshga to‘lganidan keyin ota-ona roziligi olinmaydi.
Nikohdan ajratish to‘g‘risida da’vo arizasini elektron tarzda qanday qilib sudga yuborishim mumkin?
✅ O‘zbekiston Respublikasi Oliy Sudining rasmiy saytida elektron sud xizmatlari portali yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, My.sud.uz saytiga murojaat qilish orqali fuqarolik, jinoyat, ma’muriy hamda iqtisodiy ishlar bo‘yicha o‘z murojaatingizni elektron shaklda yo‘llashingiz mumkin. Fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlarga tegishli bo‘lgan oilaviy nizolarga oid 36 turdagi da’vo arizalarining namunalari mavjud.
✅ Shuni unutmaslik lozimki, har doim ham ajrashish masalalari sudlarda ko‘rilmaydi. Nikohdan ajratish sud tartibida yoki Fuqarolik holati dalolatnomalari qayd etish organlarida (FHDYo) amalga oshirilishi mumkin.
Qanday holda nikohdan ajratish masalalari sud tartibida ko‘rib chiqiladi?
✅ er-xotin o‘rtasida mehnatga layoqatsiz muhtoj er yoki xotinga moddiy ta’minot berish to‘g‘risida nizo mavjud bo‘lganda;
✅ er-xotin o‘rtasida umumiy mol-mulkni bo‘lish to‘g‘risida nizo mavjud bo‘lganda;
✅ er-xotin o‘rtasida bolalar to‘g‘risida nizo mavjud bo‘lganda;
✅ agar er-xotindan biri nikohdan ajratish to‘g‘risida ariza berishdan bosh tortsa yoki FHDYo organiga ariza berish uchun shaxsan kelish imkoniyatiga ega bo‘lmasa yoxud ariza berib, nikohdan ajratishni qayd etish uchun hozir bo‘lmagan taqdirda;
spirtli ichimliklar, narkotik vositalar yoki psixotrop moddalarni suiiste’mol qilishi oqibatida muomala layoqati cheklangan shaxslar bilan nikohdan ajratish to‘g‘risida nizo mavjud bo‘lganda.
Qanday holda nikohdan ajratish masalalari FHDYo organlarida amalga oshiriladi?
✅ voyaga etmagan umumiy bolalari bo‘lmagan er-xotinning o‘zaro roziligi bo‘lgan taqdirda;
✅ er-xotindan birining arizasi bo‘yicha, ular o‘rtasida voyaga etmagan umumiy bolalar borligidan qat’i nazar, er-xotindan biri sud tomonidan bedarak yo‘qolgan deb topilgan bo‘lsa;
ruhiyati buzilishi (ruhiy kasalligi yoki aqli zaifligi) sababli muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa (bunda ham er-xotindan birining arizasi bo‘yicha, ular o‘rtasida voyaga etmagan umumiy bolalar borligidan qat’i nazar);
✅ sodir qilgan jinoyati uchun 3 yildan kam bo‘lmagan muddatga ozodlikdan mahrum qilingan bo‘lsa (bunda ham er-xotindan birining arizasi bo‘yicha, ular o‘rtasida voyaga etmagan umumiy bolalar borligidan qat’i nazar).

• 58491 количество просмотров
Для расторжении брака при наличии совместных детей необходимо обратиться с исковым заявлением в межрайонный суд по гражданским делам.
• паспорта копии (ID-карта);
• свидетельство о рождении детей (копии);
• свидетельство о регистрации брака (оригинал);
• квитанция об оплате государственной пошлины (2 БРВ). При расторжении повторного брака (4 БРВ).
Брак расторгается, если судом будет установлено, что дальнейшая совместная жизнь супругов и сохранение семьи стали невозможными.
Суд вправе, отложив разбирательство дела, назначить супругам срок в пределах до 6 месяцев для примирения.
Регистрация расторжения брака на основании вступившего в законную силу решения суда в органах ЗАГС производится по заявлению одного из супругов или представителя одного из супругов, действующего на основании доверенности. При этом решение суда прилагается к заявлению.
С решением суда необходимо обратиться в ЗАГС по месту регистрации брака для получения свидетельства о расторжении брака.
Как отменить запрет на выезд за границу, наложенный алиментоплательщикам?
Гражданин, выплачивающий алименты, может отменить запрет на выезд за границу, выполнив одно из следующих трех действий:
• Согласно статье 40 Закона Республики Узбекистан «Об исполнении судебных актов и актов иных органов» согласие бывшего супруга, то есть по заявлению о прекращении исполнения;
• В случае заблаговременной уплаты алиментов на содержание несовершеннолетних детей или заключения договора залога для обеспечения обязательства по уплате алиментов государственный исполнитель не позднее следующего дня после получения соответствующего документа об уплате или договора о залоге в письменной или электронной форме информирует заинтересованных лиц, органы внутренних дел и органы по охране Государственной границы о снятии ограничения на выезд должника из Республики Узбекистан. При этом стоимость залога должна быть не менее 250 БРВ;
• Постановление государственного исполнителя о временном ограничении на выезд должника — физического лица из Республики Узбекистан может быть обжаловано или опротестовано в судебном порядке.
Заблаговременная оплата суммы алиментов или предоставление залога для обеспечения исполнения обязательств по уплате алиментов, осуществляется только в случае, если у должника отсутствует задолженность по алиментам.
Заблаговременная уплата алиментов или заключение договора залога по обеспечению обязательства по уплате алиментов является основанием для снятия временного ограничения на выезд должника из Республики Узбекистан, ранее установленного судом или государственным исполнителем.
• Для получения справки об отсутствии задолженности и постановления государственного исполнителя о расчете суммы алиментов, подлежащей заблаговременной уплате, должник обращается с заявлением в районный (городской) отдел Бюро принудительного исполнения (БПИ), в производстве которого находится исполнительный документ.
• В заявлении указывается период, за который должник намеревается заблаговременно уплатить алименты.
К заявлению прилагаются документы, подтверждающие уплату (удержание) алиментов за предыдущие периоды, а также подтверждающие размер заработной платы и иных доходов должника, в том числе, полученных за границей.
Бюро на своем официальном веб-сайте оказывает интерактивную государственную услугу, позволяющую предварительно рассчитать сумму алиментов, подлежащую заблаговременной уплате (специальный калькулятор).
При заблаговременной уплате алиментов путем передачи определенного имущества взыскателю, снятие соответствующих ограничений осуществляется только после предоставления акта приема-передачи имущества взыскателю.
При фактическом исполнении требований исполнительного документа, на основании которого было установлено временное ограничение должника — физического лица на выезд из Республики Узбекистан, либо прекращении или окончании по нему исполнительного производства по основаниям, установленным  Законом, государственный исполнитель не позднее следующего дня в письменной или электронной форме информирует должника — физическое лицо, органы внутренних дел и органы по охране Государственной границы о снятии ограничения на выезд должника — физического лица из Республики Узбекистан.
За уклонение от содержания несовершеннолетних или нетрудоспособных лиц предусматривается административная и уголовная ответственность.
Образец договора о залоге с оставлением предмета залога у залогодержателя.
Я нахожусь в браке, у нас нет детей и я хочу развестись. У меня есть машина оформленная на имя мужа, которую отец подарил мне перед свадьбой, и квартиру, которую я получила после свадьбы. Могу ли я получить свою собственность из всего имущества, если наш брак будет расторгнут?
В соответствии со татьей 25 Семейного кодекса, имущество, принадлежащее каждому из супругов до вступления в брак, а также полученное одним из них во время брака в дар, в порядке наследования или по иным безвозмездным сделкам, является его собственностью. Таким образом, машину вы можете истребовать полностью, поскольку она была приобретена до брака, а вопрос квартиры будет решаться в судебном порядке поскольку является долевой собственностью приобретенной в браке.
Я жила с мужем в гражданском браке. ЗАГС мы не прошли. У нас есть совместный ребенок. Недавно муж погиб в автокатастрофе. Как мне определить отцовство?
В случае рождения ребенка у родителей, не состоящих между собой в браке, при отсутствии совместного заявления родителей или заявления отца ребенка, отцовство может быть установлено в судебном порядке.
Каковы порядок и сроки регистрации мертворожденного ребенка?
Мертворождение ребенка регистрируется в ЗАГСе по месту нахождения медицинского учреждения в течение 24 часов, согласно данным медицинского учреждения.
Моему ребенку 15 лет, могу ли я изменить его фамилию?
По совместной просьбе родителей до достижения ребенком возраста 16 лет орган ЗАГСа исходя из интересов ребенка вправе изменить имя ребенку, а также изменить присвоенную ему фамилию на фамилию другого родителя.
Можно ли обратиться в суд онлайн?
Ответ: На официальном сайте Верховного суда Республики Узбекистан запущен официальный портал судебных услуг My.sud.uz. Кроме того, на сайте имеются образцы порядка 36 видов исков, связанных с семейными спорами.
В каком порядке можно оформить развод мужу, если в браке имеется ребенок младше 1 года?
Ответ: В данном случае супруг не имеет права подавать на развод без согласия жены во время ее беременности и в течение 1 года после рождения ребенка. Таким образом, в принятии такого искового заявления судом отказывается.