• 9915 marta o'qildi
Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish davrida sanitariya-epidemiologiya xizmati tibbiyot xodimlarining mehnatini yanada rag‘batlantirish maqsadida Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi va uning hududiy bo‘linmalari tibbiyot xodimlariga moddiy rag‘batlantirish belgilandi.
Rag‘batlantirish miqdorlari:
• lavozim maoshiga mehnatning sog‘liq uchun xavfliligi va og‘ir sharoitlari uchun belgilanadigan qo‘shimcha to‘lovlar miqdorini tegishincha 15 foizdan 50 foizga hamda 40 foizdan 75 foizga oshirish;
• mehnatga haq to‘lash razryadlari bo‘yicha tarif koeffitsiyentini 5 foizga oshirish.
Ushbu xarajatlar Moliya vazirligi huzuridagi Inqirozga qarshi kurashish jamg‘armasidan ajratilgan mablag‘lar hisobidan amalga oshiriladi.
Moddiy rag‘batlantirish choralari 2020-yilning 16-martidan boshlab, respublikada koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish tadbirlari rasman to‘xtatiladigan oy yakuniga qadar amal qiladi.
Koronavirus infeksiyasi tarqalishiga qarshi kurashish tadbirlariga jalb etilgan davrda Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik agentligi va uning hududiy bo‘linmalari tibbiyot xodimlari uchun oylik lavozim maoshiga nisbatan 6 foiz miqdorida kunlik qo‘shimcha to‘lov, shuningdek, qonunchilikda ko‘zda tutilgan boshqa ustamalarni olish huquqi saqlanib qoladi.

• 9914 количество просмотров
Принято решение о материальном стимулировании медицинских работников Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия при Министерстве здравоохранения и его территориальных подразделений.
• увеличения установленных размеров доплат за опасные для здоровья и тяжелые условия труда соответственно с 15 процентов до 50 процентов, с 40 процентов до 75 процентов;
• применения тарифного коэффициента по разрядам оплаты труда с увеличением на 5 процентов.
Расходы производятся за счет средств, выделяемых из Антикризисного фонда при Министерстве финансов.
Меры материального стимулирования действуют с 16 марта 2020 года до конца месяца официального прекращения мероприятий по противодействию распространению коронавирусной инфекции в республике.
За медицинскими работниками Агентства и его территориальных подразделений в период привлечения к мероприятиям по противодействию распространению коронавирусной инфекции сохраняется право на получение ежедневной доплаты в размере 6 процентов от месячного должностного оклада, а также других надбавок, предусмотренных законодательством.