• 514197 marta o'qildi
Avtotransport vositasining oldi-sotdi (hadya qilish, ayirboshlash) shartnomasi notarial tartibda tasdiqlangandan so‘ng ushbu avtotransport vositasi 10 kun ichida egasining doimiy yashash joyidagi Yo‘l harakati xavfsizligi davlat xizmatida (YHXDX) ro‘yxatdan o‘tkazilishi va ro‘yxatdan o‘tkazish davlat raqami belgisi (RO‘DRB) olinishi lozim.
Avtomototransport vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish hududiy DYHXX organlari tomondan quyidagi holatlarda amalga oshiriladi:
a) YHXX va uning hududiy boshqarmalarida ro‘yxatdan o‘tkazilmagan yangi avtomototransport vositasi olinganda;
b) O‘zbekiston Respublikasi bojxona hududiga kiritilgan avtomototransport vositalari va ular tirkamalari va yarim tirkamalarining erkin muomalaga chiqarish (import) bojxona rejimida bojxona ro‘yxatidan o‘tkazishda;
v) ilgari YHXX va uning hududiy boshqarmalarida ro‘yxatdan o‘tgan avtomototransport vositasining egasi o‘zgarganda;
g) avtomototransport vositasining ro‘yxatdan o‘tgan joyini o‘zgartirishni talab qiluvchi, avtomototransport vositasi egasining yashash (turar) joyi yoki joylashgan joyi (pochta manzili) o‘zgargan holatlarda.
Avtomototransport vositasi uning egasining — jismoniy yoki yuridik shaxsning nomiga davlat ro‘yxatidan o‘tkaziladi.
Jismoniy shaxslarning avtomototransport vositalari ularning doimiy ro‘yxatga olingan joyi bo‘yicha, doimiy ro‘yxatga olingan joyi bo‘lmasa — vaqtincha turgan joyi bo‘yicha davlat ro‘yxatidan o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirining buyrug‘i, 31.03.2024-yilda ro‘yxatdan o‘tgan, ro‘yxat raqami 2303-5 ko‘ra, 1 apreldan elektromobillar, mototransport vositalari va tirkamalarni ro‘yxatdan o‘tkazish va qayta ro‘yxatdan o‘tkazish uchun to‘lovlar stavkasi 15 baravarga — 1,5 BHMgacha oshirildi. Qolgan barcha avtomobillar bo‘yicha stavka 68,4 baravarga oshib, 6,84 BHM tashkil etadi.

• 514198 количество просмотров
После нотариального удостоверения договора купли-продажи (дарения, обмена) автотранспортного средства, данное транспортное средство должно быть зарегистрировано в течение 10 дней в Службе безопасности дорожного движения (СБДД) по месту постоянного жительства нового владельца и получить государственный регистрационный номерной знак (ГРНЗ).
Государственная регистрация автомототранспортных средств осуществляется территориальными органами ГСБДД в следующих случаях:
а) при покупке нового автомототранспортного средства, не зарегистрированного ранее в СБДД и его территориальных управлениях;
б) при таможенной регистрации автомототранспортных средств, ввезённых на таможенную территорию Республики Узбекистан и находящихся в режиме свободного обращения (импорта), включая прицепы и полуприцепы;
в) при смене владельца автомототранспортного средства, ранее зарегистрированного в СБДД и его территориальных управлениях;
г) в случае изменения места регистрации транспортного средства, когда меняется место жительства (пребывания) или почтовый адрес владельца.
Автомототранспортное средство регистрируется на имя его владельца — физического или юридического лица.
Автотранспортные средства физических лиц регистрируются по месту их постоянной прописки, а при её отсутствии — по месту временного пребывания.
Согласно приказу министра внутренних дел Республики Узбекистан, зарегистрированному 31.03.2024 под номером 2303-5, с 1 апреля ставки за регистрацию и перерегистрацию электромобилей, мототранспортных средств и прицепов увеличены в 15 раз — до 1,5 размеров БРВ (базовой расчётной величины). Для всех остальных автомобилей ставка увеличена в 68,4 раза и составляет 6,84 БРВ.