• 57696 marta o'qildi
Jamg‘arib boriladigan pensiya tizimida ishtirok etuvchi fuqarolar pensiya to‘lovlari oluvchi sifatida jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini qonun hujjatlariga muvofiq davlat pensiyasini olish huquqi yuzaga kelgan taqdirda olish huquqiga ega.
Fuqaro vafot etgan taqdirda, shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘ida jamg‘arilgan mablag‘lar qonun hujjatlarida belgilangan tartibda merosga o‘tadi va merosxo‘rga bir yo‘la to‘la hajmda to‘lanadi.
Fuqaro O‘zbekiston Respublikasi hududidan tashqariga doimiy yashash joyiga chiqib ketayotgan bo‘lsa, shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘ida jamg‘arilgan mablag‘lar bir yo‘la to‘la hajmda to‘lanadi.
Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini olish huquqi to‘g‘risidagi guvohnoma
Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini oluvchining yashash joyidagi Byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining tuman (shahar) bo‘limi beradigan jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini olish huquqi to‘g‘risidagi guvohnoma bunday to‘lovlarni olish uchun asos bo‘ladi.
Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini olish huquqi to‘g‘risidagi guvohnomani berish so‘ralgan arizani fuqarolar ish beruvchi orqali (majburiy ishtirokchilar), bevosita yashash joylaridagi (ixtiyoriy ishtirokchilar) Byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining tuman (shahar) bo‘limiga beradilar.
Guvohnoma ariza kelib tushgan kundan e’tiboran uch ish kuni ichida Byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasining tuman (shahar) bo‘limlari tomonidan beriladi.
Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini olishda tanlash huquqi
To‘lovlarni oluvchilar o‘zlari mustaqil ravishda belgilaydigan muddat mobaynida har oylik jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini olishni yoki jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini bir yo‘la olishni tanlash huquqiga ega.
Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini to‘lash
• Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlari guvohnoma asosida bunday to‘lovlarni oluvchining yashash joyidagi Xalq banki filiali tomonidan to‘lanadi.
• Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlari ularni olish uchun murojaat etilgan oydan keyingi oydan e’tiboran, lekin bunday to‘lovlarni oluvchida davlat pensiyasini olish huquqi yuzaga kelgach, to‘lanadi.
• Bunday to‘lovlarni oluvchilar shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvaraqlaridan mablag‘larni qonunchilikka muvofiq berilgan hujjatlar asosida ishonchli shaxslar orqali olishlari mumkin.
Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini oluvchining huquqlari va majburiyatlari
Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini oluvchi quyidagi huquqlarga ega:
• shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘idan to‘lovlarni belgilangan tartibda olish;
• shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘idagi jamg‘armalarining holati to‘g‘risida, shuningdek shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘idagi mablag‘larga hisoblab chiqarilgan foizlar haqida axborot olish;
• shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘idagi jamg‘armalarini qonunchilikka muvofiq vasiyat qilib qoldirish;
• Jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini oluvchi Xalq bankining mazkur to‘lovchi oldidagi majburiyatlarini bajarishiga ta’sir qiluvchi o‘zgarishlar to‘g‘risida Xalq banki filialiga xabar qilishi shart.
To‘lov jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini oluvchiga bog‘liq bo‘lmagan sabablarga ko‘ra to‘xtatib qo‘yilganda yoki u to‘lanmaganda yoxud to‘lov tartibi va uning miqdori bo‘yicha nizoli masalalar paydo bo‘lganda oluvchi tuman (shahar) byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasi bo‘limiga, uning yuqori tashkilotiga, Xalq bankining hududiy boshqarmasiga va boshqaruviga yoki sudga murojaat qilishga haqlidir.
Jamg‘arib boriladigan pensiya hisobraqamidagi mablag‘lar haqida mobil aloqasi orqali ma’lumot beruvchi “SMS-xabarnoma” xizmatiga ulanish tartibi bilan tanishish uchun quyidagi havolaga o‘ting.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Byudjetdan tashqari Pensiya jamg‘armasiga murojaat qilish uchun quyidagi havolaga o‘ting yoki "1140" ishonch telefonlariga qo‘ng‘iroq qiling.
O‘zbekiston Respublikasi Xalq bankiga murojaat qilish uchun quyidagi havolaga o‘ting yoki "1106" ishonch telefonlariga qo‘ng‘iroq qiling.
Savol: Z. ismli shaxs fuqaroning shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisob raqamida to‘plangan pul mablag‘larini olish huquqi qachon vujudga kelishi va qanday hollarda ushbu jamg‘arilgan mablag‘ni bir yo‘la to‘la hajmda olish mumkinligini tushuntirishni so‘radi.
Javob: Jamg‘arib boriladigan pensiya tizimida ishtirok etuvchi fuqarolar pensiya to‘lovlari oluvchi sifatida jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini qonunchilikka muvofiq davlat pensiyasini olish huquqi yuzaga kelgan taqdirda olish huquqiga ega.
Shu bilan birga, quyidagi hollarda fuqarolar jamg‘arib boriladigan pensiya to‘lovlarini bir yo‘la to‘la hajmda olish huquqiga ega bo‘ladi.
Ya’ni, fuqaro vafot etgan taqdirda, shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘ida jamg‘arilgan mablag‘lar qonunchilikda belgilangan tartibda merosga o‘tadi va merosxo‘rga bir yo‘la to‘la hajmda to‘lanadi.
Shuningdek, fuqaro O‘zbekiston Respublikasi hududidan tashqariga doimiy yashash joyiga chiqib ketayotgan bo‘lsa, shaxsiy jamg‘arib boriladigan pensiya hisobvarag‘ida jamg‘arilgan mablag‘lar bir yo‘la to‘la hajmda to‘lanadi.

• 57690 количество просмотров
Граждане, участвующие в накопительной пенсионной системе в качестве получателей, имеют право на получение накопительных пенсионных выплат при возникновении права на государственную пенсию в соответствии с законодательством.
В случае смерти гражданина, средства накопленные на индивидуальном накопительном пенсионном счете, наследуются в установленном законодательством порядке и выплачиваются наследнику единовременно в полном объеме.
В случае выезда гражданина за пределы Республики Узбекистан на постоянное место жительства, средства, накопленные на индивидуальном накопительном пенсионном счете, выплачиваются единовременно в полном объеме.
Свидетельство о праве на получение накопительных пенсионных выплат
Основанием для получения накопительных пенсионных выплат является свидетельство о праве на их получение, выдаваемое районным (городским) отделом внебюджетного Пенсионного фонда по месту жительства получателя.
Заявление о выдаче свидетельства о праве на получение накопительных пенсионных выплат граждане подают через работодателя, непосредственно в районный (городской) отдел внебюджетного Пенсионного фонда по месту их жительства.
Районным (городским) отделом внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан в течение трех рабочих дней выдается свидетельство о праве на получение накопительных пенсионных выплат.
Право выбора при получении накопительных пенсионных выплат.
Получатели имеют право выбора на получение ежемесячных накопительных пенсионных выплат в течение периода, устанавливаемого ими самостоятельно, или на получение накопительных пенсионных выплат единовременно.
Осуществление накопительных пенсионных выплат
Накопительные пенсионные выплаты осуществляются филиалом Народного банка по месту жительства получателя на основании свидетельства о праве на получение накопительных пенсионных выплат, выданного районным (городским) отделом внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан.
Накопительные пенсионные выплаты осуществляются с месяца, следующего за месяцем обращения за ними, но не ранее возникновения у получателя права на государственную пенсию.
Получатели могут получать средства с индивидуальных накопительных пенсионных счетов через доверенных лиц на основании документов, выданных в соответствии с законодательством.
Права и обязанности получателя накопительных пенсионных выплат
Получатель накопительных пенсионных выплат имеет право:
• получать в установленном порядке выплаты с индивидуального накопительного пенсионного счета;
• получать информацию о состоянии накоплений на индивидуальном накопительном пенсионном счете, а также о процентах, начисленных на средства индивидуального накопительного пенсионного счета;
• завещать накопления на индивидуальном накопительном пенсионном счете в соответствии с законодательством;
• получатель накопительных пенсионных выплат обязан сообщать в филиал Народного банка об изменениях, влияющих на выполнение обязательств Народного банка перед ним.
В случае приостановки выплаты или невыплаты ее по причинам, не зависящим от получателя накопительных пенсионных выплат, либо возникновения спорных вопросов по порядку выплаты и установлению ее размера, получатель вправе обратиться в районный (городской) отдел внебюджетного Пенсионного фонда, в вышестоящую организацию, в территориальное управление и управление Народного банка или в суд.
Для ознакомления с порядком доступа к услуге «SMS-уведомления», которая предоставляет информацию о накопительных пенсионных счетах посредством мобильной связи перейдите по следующей ссылке.
Для обращения во Внебюджетный Пенсионный фонд перейдите по следующей ссылке или позвоните по телефону доверия 1140.
Для обращения в Народный банк Республики Узбекистан перейдите по следущей ссылке или звоните телефон доферия 1106.