• 40126 marta o'qildi
Mamlakatni vaqtincha ishlash uchun tark etayotgan fuqarolar uchun 1000 AQSh dollari ekvivalentida iste’mol krediti beriladi.
• Ushbu kredit Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi bilan shartnoma tuzgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolariga beriladi.
• Kredit mamlakatdan tashqarida vaqtinchalik mehnat faoliyatini boshlash bilan bog‘liq dastlabki xarajatlarni to‘lash uchun beriladi.
► Mehnat migrantlariga xorijda ishga joylashish bilan bog‘liq xarajatlarni to‘lash uchun bir bank kuni davomida tez rasmiylashtirilgan holda 2 mln. so‘m miqdorida bir yil muddatga beriladi:
• 2020-yil 1 yanvardan — Markaziy bankning qayta moliyalash stavkasida;
• 2021-yil 1 yanvardan — tijorat banklari tomonidan bozor tamoyillari asosida mustaqil ravishda o‘rnatiladigan stavkada.
Kredit uchun talab qilinadigan hujjatlar:
• bank tomonidan belgilangan shakldagi ariza;
• qarz oluvchi va qo‘shimcha to‘lovchining pasporti yoki identifmkatsiyalovchi ID-karta;
• mehnat organining iltimosnomasi.
Sug‘urta kompaniyalariga yiliga bir marotaba xorijda vaqtinchalik mehnat faoliyatini amalga oshirish davrida fuqarolar hayoti va sog‘lig‘ini hamda boshqa tavakkalchiliklarni sug‘urtalash bo‘yicha sug‘urta mukofoti summasini qoplash uchun sug‘urtalangan har bir mehnat migranti uchun 50 ming so‘m miqdorida bir martalik subsidiyalar taqdim etiladi.

• 38478 количество просмотров
Для граждан, выезжающих за пределы республики для осуществления временной трудовой деятельности, выдается потребительский кредит в эквиваленте до 1000 долл. США.
Данный кредит выдается гражданам Республики Узбекистан, заключившим договор с Агентством по вопросам внешней трудовой миграции.
Кредит оформляется в целях оплаты первоначальных расходов , связанных с временной трудовой деятельностью за пределами республики.
Трудовым мигрантам микрозайм выдается сроком на один год, с ускоренным оформлением его выдачи в течение одного банковского дня на оплату расходов, связанных с трудоустройством за рубежом, в размере 2 млн. сум:
• с 1 января 2020 года - по ставке рефинансирования Центрального банка;
• с 1 января 2021 года - по ставкам, устанавливаемым коммерческими банками самостоятельно на основе рыночных принципов.
Необходимые документы для получения кредита:
• заявление, установленной банком формы;
• паспорт  или ID-карта заемщика и созаемщика-плательщика;
• ходатайство органа по труду.
Страховым компаниям выделяется единовременная субсидия на покрытие суммы страховой премии по страхованию жизни и здоровья граждан и других рисков в период осуществления ими временной трудовой деятельности за рубежом - 1 раз в год в размере 50 тыс. сум на каждого застрахованного трудового мигранта.