• 20206 marta o'qildi
Yo‘lovchi yoki bagajni tashish yuzasidan tashuvchiga nisbatan da’vo qo‘zg‘atishdan oldin uning oldiga talab qo‘yilishi shart, aviatsiya halokati natijasida yo‘lovchining o‘limi yoki sog‘lig‘iga zarar etishi bilan bog‘liq hollar bundan mustasno.
Tashish bitta tashuvchi tomonidan bajarilgan taqdirda talablar da’vogarning xohishiga ko‘ra parvoz boshlangan yoki tugagan manzilda bildiriladi. Tashish bir nechta tashuvchi tomonidan bajarilgan taqdirda, bagaj tashish qoidasi buzilganligiga doir talablar da’vogarning xohishiga ko‘ra birinchi yoxud oxirgi tashuvchiga, yo‘lovchining o‘limi yuz bergan yoki sog‘lig‘iga zarar etkazilgan taqdirda esa, tashishni yo‘nalishning zarar yuzaga kelgan uchastkasida bajargan tashuvchiga bildiriladi.
Xalqaro havo transportida tashish bo‘yicha talab va da’volarni berish muddati O‘zbekiston Respublikasining qonun hujjatlari va «Xalqaro havo transportida tashishlarga doir ayrim qoidalarni birxillashtirish haqida»gi Varshava Konventsiyasi (1929-yil) bilan belgilanadi.
Mamlakat ichkarisidagi tashishlarda talab qo‘yish muddatlari O‘zbekiston Respublikasi Havo kodeksining (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining Axborotnomasi, 1993-y., 6-son, 247-modda) 124-moddasi bilan belgilanadi.
Tashuvchining mulkiy javobgarligi, tashish shartnomasining buzilganligi to‘g‘risidagi dalolatnoma bilan tasdiqlanadi.
Tashish shartnomasining buzilganligi to‘g‘risidagi dalolatnoma bagajni berish vaqtida, bagajning kelmagani, kamomadi yoki shikastlanganligini tasdiqlash uchun tuziladi.
Tashish shartnomasining buzilganligi to‘g‘risidagi dalolatnomaning bo‘lmasligi yo‘lovchini talab va da’vo qilish huquqidan mahrum qilmaydi.
Yo‘lovchi yoki uning vakili yo‘lovchini va bagajini havo transportida tashish shartnomasi tuzilganligi faktini tasdiqlovchi hujjatlarni, shuningdek havo transportida tashish shartnomasi buzilganligi to‘g‘risidagi dalolatnomani taqdim etib, tashuvchiga nisbatan talab qo‘yish va da’vo qo‘zg‘atish huquqiga egadir.
Yo‘lovchining vafoti yoki sog‘lig‘i yomonligi sababli talab va da’voni tashuvchiga o‘zi ko‘rsata olmaydigan hollarda, bunday da’voni qonunchilik asosida ko‘rilgan zararni qoplash huquqiga ega bo‘lgan shaxs ko‘rsatadi.
Tashuvchi O‘zbekiston Respublikasining Havo kodeksi (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining Axborotnomasi, 1993-y., 6-son, 247-modda) va xalqaro shartnomalariga asosan talab va da’volarni ko‘rib chiqish tartibini belgilaydi.

• 19443 количество просмотров
Перед предъявлением иска к перевозчику по поводу перевозки пассажира или багажа обязательно должно быть предъявлено требование, за исключением случаев, связанных с гибелью пассажира или причинением вреда его здоровью в результате авиационного происшествия.
Если перевозка осуществлялась одним перевозчиком, требования могут быть предъявлены по желанию истца в пункте начала или окончания полёта.
Если перевозка осуществлялась несколькими перевозчиками, требования, связанные с нарушением правил перевозки багажа, могут быть предъявлены по желанию истца первому или последнему перевозчику, а в случае смерти пассажира или причинения вреда его здоровью — перевозчику, осуществлявшему перевозку на том участке маршрута, где был причинён вред.
Сроки предъявления требований и исков по перевозкам в международной гражданской авиации устанавливаются законодательством Республики Узбекистан и Варшавской конвенцией 1929 года «О приведении к унификации некоторых правил международных воздушных перевозок».
Внутренние воздушные перевозки регулируются статьёй 124 Воздушного кодекса Республики Узбекистан (Ведомости Олий Кенгаша Республики Узбекистан, 1993 г., №6, ст. 247).
Имущественная ответственность перевозчика подтверждается актом о нарушении договора перевозки.
Такой акт составляется в момент выдачи багажа для подтверждения факта его неприбытия, недостачи или повреждения.
Отсутствие акта о нарушении договора перевозки не лишает пассажира права предъявления требований и исков.
Пассажир или его представитель имеет право предъявить требование и возбудить иск к перевозчику, предоставив документы, подтверждающие заключение договора воздушной перевозки пассажира и багажа, а также акт о нарушении условий перевозки.
Если пассажир в силу смерти или тяжёлого состояния здоровья не может лично предъявить требование или иск, это вправе сделать лицо, имеющее в соответствии с законом право на возмещение причинённого вреда.
Перевозчик рассматривает требования и иски в порядке, установленном Воздушным кодексом Республики Узбекистан (Ведомости Олий Кенгаша Республики Узбекистан, 1993 г., №6, ст. 247) и международными договорами.